V Barceloně odhalili památník Václavu Havlovi

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Památník bývalému českému a československému prezidentu Václavu Havlovi odhalili dnes v centru Barcelony. Pamětní místo tvoří dvě křesla a stolek, jehož centrem prorůstá strom. Autorem památníku je architekt Bořek Šípek, který spolu s českým velvyslancem ve Spojených státech Petrem Gandalovičem stojí za myšlenkou budování podobných pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v rámci celosvětového projektu. Informovala o tom dnes na webu pražská Knihovna Václava Havla. 

Václav Havel

Václav Havel,zdroj: wikipedia

Pamětní místo se nachází v parku Parque de la Ciutadella nedaleko parlamentu autonomní oblasti Katalánsko. Barcelona je jejím správním střediskem. 

Slavnostního aktu odhalení se kromě jiných zúčastnili starosta Barcelony Xavier Trias, bývalý ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, který je jedním ze zakladatelů pražské Knihovny Václava Havla, či pražský primátor Tomáš Hudeček

Budování podobných památníků je projektem, za kterým stojí český velvyslanec Petr Gandalovič a Bořek Šípek. Podobný památník již stojí v areálu washingtonské Georgetownské univerzity. V prosinci bylo další takové pamětní místo odhaleno v irském Dublinu. 

Záměrem projektu je vytvoření sítě míst, která mohou přispět k setkávání a vedení dialogu, "kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla", uvedla Knihovna Václava Havla na webu. 

Tagy: Španělsko

Zdroje: ČTK