V Baku rozstříleli desítky demonstrujících za lidská práva

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Desítky stoupenců opozice zadržela dnes policie v ázerbájdžánském hlavním městě Baku, kde se účastnili nepovolené manifestace na podporu Mezinárodního dne lidských práv. Demonstranti žádali rozpuštění parlamentu a právo na svobodu shromažďování. 

Demonstrace v Baku.

Demonstrace v Baku.,zdroj: rightnow.io

Policie zasáhla během deseti minut po zahájení nevelké demonstrace v centru Baku, jejíž účastníci skandovali "Svobodu". Zadržela šest desítek demonstrantů, většinou členů Strany lidové fronty Ázerbájdžánu. Malé skupiny lidí se poté snažily znovu shromáždit, ale policie znovu zasáhla a některé naložila do policejních vozů. Někteří opozičníci byli dokonce zadrženi už dopoledne ještě před zahájením demonstrace. 

"Touto demonstrací jsme se snažili upozornit mezinárodní společenství na alarmující situaci porušování lidských práv a svobody tisku a na politické ovzduší v Ázerbájdžánu," řekl šéf opoziční strany Musavat Isa Gambar. 

Ázerbájdžánská policie rozehnala i předchozí demonstraci 17. listopadu, jejíž účastníci žádali rozpuštění parlamentu a demisi prezidenta Ilhama Alijeva. Při demonstraci 2. listopadu proti přijetí zákona posilujícího sankce za organizaci nepovolených demonstrací policie i zatýkala. 

Autoritářský režim prezidenta Ilhama Alijeva má pod kontrolou média, politické strany i soudní systém a jakékoli projevy odporu a nespokojenosti tvrdě potlačuje. Na internetu a v sociálních sítích se přesto v posledních měsících začínají šířit opoziční názory a výzvy k veřejné politické diskusi.

Tagy: násilí demonstrace Ázerbájdžán Baku

Zdroje: ČTK