V Alpách hrozí laviny, v Afghánistánu zabíjely

- Aktuality autor: Danica Klein

Ve francouzských Alpách hrozí velké nebezpečí lavin. Francouzská meteorologická služba vydala zvláštní varování pro departmenty Savojsko a Horní Savojsko na východě země, uvedla dnes místní média. Přívaly sněhu a riziko lavin podle agentury AFP sužují také rakouské Alpy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V důsledku silného sněžení v minulých dnech byl v Savojsku již v pátek vyhlášen čtvrtý z pěti stupňů lavinové pohotovosti. Úřady vyzvaly lyžaře a ostatní návštěvníky oblasti k maximální opatrnosti o víkendu, kdy může napadnout dalších až 60 centimetrů sněhu. 
Z důvodu lavinového nebezpečí byl dnes ráno uzavřen silniční tunel pod horou Mont Blanc spojující Francii a Itálii. Podle serveru deníku Le Parisien byl ale tunel v 10:00 SEČ opět otevřen.

Mimořádná sněhová nadílka zablokovala silnice a prý zcela odřízla od zbytku země rakouská lyžařská střediska Lech, Zürs a Stuben ve Vorarlbersku na západě země a středisko Ischgl v Tyrolsku. Přívaly sněhu také zbavily přes 7000 domácností dodávek proudu. Podle rakouských meteorologů nebezpečí lavin rychle neskončí. Rakouské dráhy odpoledne zrušily vlakové spoje na trati mezi městy Bludenz a Landeck na západě země.

Sněžení v nejbližších hodinách čeká většinu území Slovenska, spadnout může deset až 30 centimetrů sněhu. Na západě země hrozí ledovka.

Kruté zimy

Nejméně 29 obětí už si od pondělí vyžádaly laviny v horských oblastech provincie Badachšán na severovýchodě Afghánistánu. Záchranáři se stále snaží dostat do nejhůře postižených oblastí, které od světa odřízlo silné sněžení. Silnice mimo provinční hlavní město Fajzábád blokují nejméně dva metry sněhu, uvedlo středisko.

V uplynulých několika dnech na severu Afghánistánu i v metropoli Kábulu hustě sněžilo. Laviny, které se přitom vytvořily, zavalily v odlehlých badachšánských okresech desítky domů. Záchranáři pátrají po blíže neupřesněném počtu pohřešovaných.

Kruté afghánské zimy a horský terén na severu země znamenají každoročně vysoké riziko lavin. Před dvěma roky si sesuvy sněhu v průsmyku Salang, který se nachází na spojnici Kábulu se severem země, vyžádaly nejméně 171 mrtvých.

Tagy: Francie alpy laviny

Zdroje: ČTK