V Albánii zastřelili dva české turisty, policie nabídla odměnu za dopadení vrahů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 7. 2015 19:00) - Aktuality autor: roj

V horách na severu Albánie byli zavražděni dva čeští turisté. Sedmadvacetiletý muž a šestatřicetiletá žena ze západních Čech byli zastřeleni a jejich auto vrazi shodili do rokle, aby vše vypadalo jako nehoda. Albánská policie vypsala podle místních médií odměnu 30 tisíc eur (asi 814 tisíc Kč) za informaci vedoucí k dopadení vrahů.

V albánských horách byli zavražděni dva čeští turisté (ilustrační snímek)

V albánských horách byli zavražděni dva čeští turisté (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

"Případ se vyšetřuje jako trestný čin, muž a žena byli nejspíše zavražděni. Byli nalezeni v noci na dnešek ve svém autě na severu Albánie u města Škodra (Skadar), kam jezdí hodně turistů," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová s tím, že nejprve by měli být vyrozuměni příbuzní obětí.

Agentura Reuters s odvoláním na policii a očité svědky uvedla, že turisté byli zastřeleni v pátek na silnici v horské oblasti. Vrazi pak shodili auto do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda. Uvnitř vozu se podle policejního mluvčího našla automatická zbraň a zásobník.

Oběti byly okradeny. "Není vyloučeno, že jeden z útočníků mohl cestovat s oběťmi," řekl policejní mluvčí. Podle albánské tiskové agentury NOA našla policie v autě otisky prstů, které zřejmě patří jednomu z útočníků. Tím mohl být podle albánských médií najatý místní průvodce nebo stopař a celá akce byla pravděpodobně předem připravená. Policie už v souvislosti s vraždou vyslechla 30 lidí.

Výsledky pitvy, o kterých informoval web shqiptarja.com, údajně ukázaly, že muž i žena byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce. Auto pak prý bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale ještě rozbít sklo a z vozu se dostat. Zanechal v něm všechny své věci.

Policie podle agentury AFP uvedla, že se vedle vozidla našla útočná puška kalašnikov a deset nábojů. Dvojice byla na cestě za skupinou českých turistů v kempu u odlehlé vsi Theth, než byla asi 50 kilometrů od cíle přepadena.

Na Facebooku po incidentu vznikla stránka AlbaniansSaySorryToCzechPeople (Albánci se Čechům omlouvají). "Neexistují slova, která by vyjádřila naši omluvu. Pro tu zvěř, která takový strašný čin spáchala, také nemáme slov," zní jeden z příspěvků.

Horská divočina v okolí Theth, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy. V oblibě ji ale mají rovněž pěstitelé konopí, navzdory policejnímu zásahu z loňského léta.

České turisty od cesty do těchto míst neodradilo ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. Osud pohřešované trojice neobjasnila ani vypsaná odměna. Nepotvrdily se ani spekulace, že se studenti mohli stát oběťmi obchodování s lidskými orgány.

Výběr případů Čechů zavražděných v zahraničí

7. srpna 2013 (Indie) - Mrtvou 24letou Češku našla policie v hotelu na pláži ve městě Kalangut v západoindickém státě Góa, k vraždě se přiznal její 19letý český partner.

30. července 2013 (Egypt) - V hotelovém pokoji v egyptské Hurgadě byly nalezeny dvě mrtvé české turistky - 36letá žena a její nezletilá dcera. Z vraždy je obžalován Petr Kramný.

27. května 2012 (Nový Zéland) - V lese na novozélandském Jižním ostrově našla policie tělo 31leté české turistky, které neslo stopy znásilnění. Vedle něj byl nalezen mrtvý 43letý Novozélanďan Jason Frandi, který podle policie turistku zabil a znásilnil a pak spáchal sebevraždu.

28. prosince 2011 (Kostarika) - Poblíž kostarického města Finca La Libertad byla ubodána 22letá Češka. K vraždě se později přiznal jednadvacetiletý Brit Alfred Saunders.

13. září 2009 (Rumunsko) - V Rumunsku zemřel český řidič kamionu. Na parkovišti u Aradu nedaleko rumunsko-maďarské hranice ho podle několika rumunských zpravodajských serverů ubili čtyři rumunští Romové po sporu kvůli hlasité hudbě.

Srpen 2008 (Mexiko) - Mexická policie nalezla rozřezanou mrtvolu 26leté Češky. Podle ostravských kriminalistů, kteří na případu spolupracovali, byl vrahem ženy její o sedm let starší český manžel. Za pravděpodobný motiv vraždy označili policisté dluhy a hrozbu rozvodu.

Tagy: Česko domácí Albánie Češi v zahraničí čeští turisté turistika a cestovní ruch únosy a vraždy

Zdroje: ČTK