Už bylo dost krve. Porošenko vyzývá Ukrajince k míru

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Ukrajinský prezident Petro Porošenko hodlá jednat se separatisty. Dále vyzval občany k setrvání v míru, kterým chce ukončit boje na východě země. Hlava země na svých stránkách slíbila dialog se vzbouřenci, kteří nemají na rukou krev a složí zbraně.

Petro Porošenko

Petro Porošenko,zdroj: Getty Images

Prezident potvrdil ochotu k jednání se zástupci východních regionů. Nabídka se ale týká jen "zákonně zvolených představitelů" a vzbouřenců, kteří složí zbraně a nespáchali těžké zločiny. Porošenko také slíbil, že parlament brzy projedná návrh amnestie pro proruské separatisty.

"Bezodkladné a urychlené plnění mírového plánu otevře cestu k politickému dialogu. Vyzývám k tomuto dialogu zákonně zvolené představitele místních samospráv, občanských organizací a všechny ostatní," uvedl prezident. Podle něj mohou k jednacímu stolu zasednout ti, kdo se "omylem dostali na pozice separatismu, ale samozřejmě ne ti, kteří se uchýlili k teroristickým aktům a vraždám".

Prezident navrhuje větší rozhodovací pravomoci pro východoukrajinské regiony, vylučuje ale jakékoli zpochybňování územní celistvosti země. Pokud prý separatisté nesloží zbraně, armáda proti nim tvrdě zakročí. "Stát má povinnost ochránit své občany před teroristy a ozbrojenými bandami. Ukrajina s mimořádným úsilím nyní obnovuje bojeschopnost armády a vytvořila národní gardu. Nyní máme dostatek sil i politické vůle k tomu, abychom podnikli rozhodující úder proti nezákonným ozbrojeným formacím," sdělil Porošenko.

Prezident také znovu potvrdil, že chystá amnestii pro členy vzbouřeneckých oddílů - rovněž tady si ale klade podmínku, aby se netýkala těch, kdo spáchali těžké zločiny. "V nejbližších dnech bude parlamentu předložen návrh, aby přijal zákon osvobozující od trestní odpovědnosti všechny členy nezákonných ozbrojených uskupení, kteří nezabíjeli civilní obyvatele a ukrajinské vojáky a kteří v krátké době složí zbraně. Pro občany jiných států, kteří se účastní vojenských akcí na území Ukrajiny, bude otevřen koridor, kterým budou moci opustit ukrajinské území za podmínky, že na Ukrajině ponechají zbraně," stojí v jeho prohlášení.

První částí mírového plánu je jednostranné týdenní příměří, které na Ukrajině platí od pátečního večera. Ačkoli se ukrajinská strana a separatisté vzájemně obviňují z jeho porušování, nedochází nyní na východě Ukrajiny k žádným vážnějším ozbrojeným střetům.

Mírový plán po prvotním váhání už podpořilo i Rusko, to ale zdůrazňuje, že plán nemůže mít úspěch, aniž by ukrajinští představitelé začali jednat se zástupci separatistů.

Tagy: Ukrajina Kyjev separatisté Petro Porošenko

Zdroje: ČTK