Uvízlé lodi Rena u Nového Zélandu hrozí rozlomení, uniklo až 10 tun oleje

- Aktuality autor: red

Z nákladní lodě, která před více než dvěma týdny uvízla na útesu u Nového Zélandu, uniklo v noci na dnešek novou prasklinou zřejmě nenávratně do moře až deset tun oleje. Oznámily to novozélandské námořní úřady s tím, že uvízlému plavidlu hrozí rozlomení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Čtyři lodě záchranářů pokračují v přečerpávání oleje. Do záchranných tankerů se z havarované lodi dodnes podařilo přečerpat asi 256 tun oleje, na lodi ho ovšem ještě může zbývat kolem 1000 tun. Záchranáři doufají, že dnes budou mít k dispozici další pumpu a že vydrží relativně příznivé počasí, aby přečerpávání kvůli silnému větru nemuseli přerušovat jako v minulých dnech.

V mazlavé směsi uvízlo na 1300 ptáků

Asi 350 tun uniklého oleje mezitím míří na sever k pobřeží. Podle nejnovějších počítačových simulací by hlavní část potenciálně jedovaté směsi neměla dosáhnout pobřeží dříve než ve středu. Část oleje už ale zhruba třicet kilometrů pobřeží znečistila a v mazlavé směsi uvízlo na 1300 ptáků, které se zřejmě nepodaří zachránit.

Řecká nákladní loď Rena plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u Severního ostrova 5. října. Vezla 1700 tun oleje, 200 tun vlastního paliva a přes 1300 kontejnerů s nespecifikovaným nebezpečným materiálem. Část kontejnerů při havárii spadla do moře.

Novozélandské úřady nehodu označují za nejhorší ekologickou havárii v dějinách země.

Tagy: olej únik Loď

Zdroje: ČTK