Útoky v Moskvě vyvolaly kritiku FSB, spekuluje se o ´Černých vdovách´

- Aktuality autor: red

Teroristický útok na moskevské metro potvrzuje "vážné nedostatky" v práci federální kontrarozvědky FSB a dokazuje, že dosavadní metody kontrarozvědné činnosti na severním Kavkazu se neosvědčily.

Řekl to v pondělí v Moskvě agentuře Interfax místopředseda bezpečnostního výboru ruské Státní dumy Gennadij Gudkov.

Bývalý ruský ministr zahraničí Sergej Stěpašin v moskevském rozhlasu upozornil, že ruské tajné služby by v boji proti terorismu měly rozšířit spolupráci s partnery v zahraničí.

Bezpečnostní experti se podle ruských médií shodují v názoru, že krvavé exploze v moskevském metru jsou přímým následkem konfrontace se severokavkazskými radikály. Podle serveru Kavkazskij uzel v tomto neklidném regionu v loňském roce zahynulo při násilných akcích radikálů téměř 900 lidí.

Nejvážnější situace je v Ingušsku, kde loni zahynulo 319 lidí, v Čečensku pak 291 a v Dagestánu 263. Podle místopředsedy bezpečnostního výboru Státní dumy Michaila Grišankova je za těchto okolností zřejmé, že nebezpečí terorismu je v zemi stále vysoké.

"Teroristická válka" proti Rusku má narušit stabilitu v zemi, řekl Grišankov agentuře Interfax. Moskevské útoky dokazují, že není možné prostě pokračovat v dosavadních metodách, je třeba hledat nové, účinnější způsoby boje s muslimskými radikály.

Nepříliš efektivní práci ruských zpravodajských služeb server Kavkazskij uzel dokládá příkladem extremistické skupiny Rijadus Salichijn (Zahrady spravedlivých), která je na veřejnosti známá jako Černé vdovy.

Bezpečnostní experti měli za to, že oddíl sebevražedných atentátnic, jejichž manželé nebo příbuzní zahynuli v bojích proti ruským jednotkám, zanikl v roce 2006, kdy byl zabit vůdce čečenských povstalců Šamil Basajev.

Loni na jaře ale šéf kavkazských povstalců Doku Umarov oznámil, že tento oddíl bude znovu obnoven. Ruská kontrarozvědka podle serveru Kavkazskij uzel Umarovově oznámení nevěnovala žádnou pozornost. Černé vdovy poprvé šokovaly ruskou veřejnost v roce 2002, kdy skupina ozbrojených Čečenců v čele s Movsarem Barajevem obsadila moskevské divadlo na Dubrovce.

Při následné protiakci ruské policie zahynulo na 130 rukojmích. Černé vdovy se podle ruského serveru podílely kromě Dubrovky na řadě dalších teroristických akcí včetně mimořádně tragického útoku v roce 2004 na školu v severoosetském Beslanu.

Spekulace o tom, že Černé vdovy se znovu objevily v ruském vnitrozemí, posiluje scénář dnešních teroristických útoků v moskevském metru. Podle ruské policie byly původkyněmi dvě ženy, které odpálily silnou nálož na vlastním těle. První zprávy hovoří o tom, že atentátnice se v Moskvě dobře neorientovaly a byly tu cizí. Některé zprávy hovoří o tom, že je v Moskvě doprovázely další dvě ženy "slovanského vzezření".

Tagy: Rusko terorismus utoky

Zdroje: ČTK