Útoky somálských pirátů stojí ročně miliardy dolarů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řádění somálských pirátů stojí svět až 8,3 miliardy dolarů ročně (asi 140 miliard korun). Do čtyř let by náklady spojené s pirátstvím mohly stoupnout na 13 až 15 miliard dolarů.

Uvádí to zpráva konzultantské společnosti Geopolicity, ze které v pátek citoval zpravodajský server BBC. 

Její autoři odhadují, že v roce 2010 pirátství stálo mezi 4,9 miliardami a 8,3 miliardami dolarů. Při výpočtech vzali v potaz stále větší rozlohu území, na kterém se piráti pohybují, dopad jejich řádění na námořní obchod a užití dokonalejších postupů při jejich pronásledování. 

Aktuálně drží 23 lodí a stovky rukojmích

Piráti přepadají lodě v Adenském zálivu i ve vzdálených vodách Indického oceánu a za unesená plavidla žádají mnohdy milionová výkupné. Podle protipirátské mise Evropské unie námořní lupiči v současnosti drží 23 plavidel s 530 rukojmími. 

Podle společnosti Geopolicity, která se zaměřuje na ekonomické analýzy, se zisk z pirátství loni pohyboval mezi 75 až 238 miliony dolarů (4,1 miliardy korun). Společnost odhaduje, že počet pirátů operujících u pobřeží Somálska ročně stoupne o 200 až 400 mužů. Ročně si prý novodobý bukanýr může přijít i na 79 tisíc dolarů (téměř 1,4 milionu korun).

Tagy: piráti svět Somálsko

Zdroje: ČTK