Útok sebevražedného atentátníka v Nigérii si vyžádal 30 obětí

- Aktuality autor: pal

Na severovýchodě Nigérie se v neděli odehrál útok sebevražedného atentátníka, který má na svědomí 30 mrtvých. Brutální útok, ke kterému se oficiálně zatím nikdo nepřihlásil, se stal den po uvedení nového nigerijského prezidenta do úřadu. Ten totiž slíbil, že se s islamisty vypořádá jednou provždy.  

Pumové útoky sebevražedných atentátníků jsou v Nigérii takřka na denním pořádku.

Pumové útoky sebevražedných atentátníků jsou v Nigérii takřka na denním pořádku.,zdroj: Profimedia.cz

Útok sebevražedného atentátníka se odehrál před mešitou, kde se lidé shromáždili k modlitbám, a to včetně obchodníků z nedalekého přeplněného tržiště. Útočník podle jednoho z trhovců tlačil vozík a vydával se za obchodníka. Dílu zkázy ještě předcházel útok z granátometů do obytných domů. Jeden z obyvatel napočítal na čtyři desítky výstřelů.

Nový nigerijský prezident, bývalý generál Muhammadu Buhari si boj proti islamistům stanovil jako svou prioritu. Počítá v této souvislosti s přesunem velícího střediska pro vojenské operace z Abuji do Maiduguri, což by prý mělo zlepšit postup proti radikálům.

Ozbrojenci z Boko Haram mají na svědomí už více než 15 tisíc obětí. Spojené státy a Británie v pátek oznámily, že jsou připraveny posílit svou vojenskou spolupráci s Nigérií s cílem tuto islamistickou skupinu porazit.

Tagy: zahraničí Nigérie Boko Haram teroristický útok

Zdroje: ČTK