Útok na ruský expres si vyžádal 26 lidských životů

- Aktuality autor: red

Páteční vykolejení ruského expresu na trati Moskva-Petrohrad plného cestujících, které podle vyšetřovatelů způsobila exploze dosud neznámé výbušniny, si podle nejnovější bilance vyžádalo 26 obětí.

Vyšetřování pokračuje, podle dřívějších informací kriminalisté podezírají z účasti na útoku několik osob. Šéf vyšetřovatelů prokuratury Alexandr Bastrykin však dnes nic bližšího o dosavadních závěrech šetření neřekl.

    Mrtvých je podle údajů k dnešnímu večeru 26. Na místě katastrofy totiž bylo objeveno ještě jedno tělo, napsal server Newsru s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnosti. Oficiální údaje se tak vrátily k 26 obětem, o nichž hovořily již dříve. O osudu 12 cestujících se zatím nepodařilo zjistit nic, nejsou ani mezi oběťmi, ani mezi raněnými. Z původního počtu 26 nezvěstných se většinu podařilo vyloučit, podle médií někteří nezvěstní do vlaku prostě ani nenastoupili.

    V nemocnicích se dosud nalézá 85 cestujících, včetně 21 vážně zraněných. Zranění utrpělo i šest cizinců - z Itálie, Belgie, Ázerbájdžánu, Běloruska a dvou z Ukrajiny. Tělesné pozůstatky obětí již v márnici identifikovali příbuzní, neidentifikovány zůstaly jen části těl jednoho nebo dvou lidí, uvedl server.
    Něvský expres vykolejil o páteční noci v lese v obtížně přístupném terénu mezi Tverem a Novgorodem u obce Uglovka, na 284 kilometru tratě. Příčinou katastrofy byl podle šéfa tajné služby FSB Alexandra Bortnikova výbuch nálože o síle odpovídající sedmi kilogramů TNT.

    Dokončena byla obhlídka místa činu a jeho okolí, kde v sobotu explodovala druhá nálož; při tomto výbuchu prý div nebyl zasažen šéf vyšetřovatelů Bastrykin, který se vypravil na místo neštěstí. Okolí pak pečlivě prohledali pyrotechnici. První výbuch vyhloubil jámu o hloubce 1,5 metru.
    Ruská média předpokládají, že útočníci položili na koleje dvě bomby, z nichž jedna vybuchla v pátek pod vlakem a druhá v sobotu odpoledne, neexplodovala však plnou silou.
    Vyšetřovatelé podle Bastrykina pracují s několika verzemi, ale páteční atentát podle šéfa železnic Vladimira Jakunina nápadné připomíná scénář předchozího teroristického útoku, který byl na Něvský expres spáchán před dvěma lety.

    Policisté se při výslechu obyvatel okolních vsí snaží sestavit možné portréty podezřelých z účasti na atentátu. "Nejde o konkrétní podezření, ale vyjasnilo se, že v několika posledních dnech místní obyvatelé viděli neznámé lidi. Nejbližší okolí je velice řídce osídleno, takže vždy je nápadné, když se objeví lidé odjinud," řekl agentuře Interfax nejmenovaný policejní zdroj.


    Ministr vnitra Rašid Nurgalijev ještě v sobotu hovořil o několika podezřelých, včetně neznámého čtyřicátníka, a o stopách na místě činu, které by mohly vést k objasnění útoku. Policie pátrá i po muži, který strážce zákona na možné podezřelé telefonicky upozornil.
    Provoz na železnici se podařilo plně obnovit až dnes ráno, plně měla být oprava dokončena až dnes večer. Ostraha trati mezi Moskvou a Petrohradem byla podle ministra vnitra Nurgalijeva mezitím posílena a situace je prý plně pod kontrolou.

    Bohoslužbu za oběti neštěstí dnes sloužil sám patriarcha pravoslavné církve Kirill. Útok na vlak odsoudil jako porušení "nejen pozemských, ale i věčných božích zákonů" s cílem zastrašit všechny lidí, kteří žijí v Rusku. "Věříme, že odpověď bude dost tvrdá a mocná, aby těmto hanebným, odporným lidem (pachatelům) názorně předvedla, že pokud pozvednou ruku na naše životy, jsme schopni naše občany ubránit," řekl patriarcha podle Reuters. Agentura to charakterizuje jako dosud nejostřejší zlobné prohlášení vysokého veřejného představitele v reakci na nynější teroristický útok. Prezident Dmitrij Medveděv dnes vyzval ke klidu a nařídil činitelům státních orgánů všemožně pomáhat zraněným a pozůstalým.

    Státní smutek za oběti neštěstí nebyl vyhlášen, ale ruské televize samy vyřadily ze svého programu zábavné pořady. Minutu ticha také držely fotbalové týmy v rámci dnešních ligových utkání. 

Zdroje: ČTK