Útočník z Toulouse zřejmě nebyl v kontaktu s teroristy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Francouzské úřady nemají důkazy o tom, že by teroristická organizace Al-Káida pověřila extremistu Mohameda Meraha spáchat masakr, při kterém postupně zabil sedm lidí včetně tří dětí. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

Merah podle všeho nebyl ani v kontaktu s žádnou teroristickou skupinou. 
Nic nenaznačuje tomu, že extremista byl "na výcviku nebo v kontaktu s organizovanou skupinou nebo džihádisty," uvedl zdroj.

Meraha policie zastřelila ve čtvrtek poté, co několik desítek hodin obléhala jeho byt. Měl na svědomí smrt trojice židovských školáků, rabína a třech výsadkářů.

V minulosti byl v Afghánistánu a Pákistánu a podle vyšetřovatelů o sobě tvrdil, že byl v kontaktu s Al-Káidou a že byl na výcviku v pákistánské pohraniční oblasti Vazíristánu, která je baštou ozbrojenců z Al-Káidy.

Podle nejmenovaného činitele Merah mohl o svých stycích s Al-Káidou mluvit proto, že jde o známou "značku". Francouzské úřady ale podle něho "nemají nic, na základě čeho by se mohly domnívat, že ho tato teroristická organizace pověřila, aby útoky provedl".

Psali jsme: Drama v Toulouse skončilo! Policie extrémistu zneškodnila

Tagy: Francie vrah al-kaida toulouse

Zdroje: ČTK