Útočník na Kaczyńského stranu prý zabíjel ze zklamání politikou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Muž, který v úterý v pobočce největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) v Lodži jednoho člověka zabil a druhého těžce zranil, tvrdí, že ho k činu dohnalo zklamání z politiky.

Řekl to ve čtvrtek polský ministr vnitra Jerzy Miller. Útočník měl prý na politiky spadeno už dříve. A zatímco pokračuje vyšetřování tohoto případu, polští politici mezi sebou i přes výzvy ke klidu válčí dál. 

Chtěl prý zabít jakéhokoli politika, svůj čin plánoval

Gazeta Wyborcza napsala, že 62letý muž akci plánoval od začátku letošního roku. Chtěl zabít jakéhokoliv "politika bez ohledu na to, z jaké je strany, aby si sebou nebyli tak jistí". 

Ministr Jerzy Miller uvedl, že před časem se údajný pachatel vypravil do Varšavy, aby zabil politika ze Svazu demokratické levice. Podle polských médií zřejmě šlo o někdejšího premiéra Leszka Millera. Plány mu ale nevyšly, protože politika nepoznal. 

Jindy zase přišel před prezidentský palác v centru polského hlavního města a chtěl zabít jiného politika. "K atentátu nedošlo, protože před palácem stálo mnoho příslušníků ochranky," řekl ministr vnitra. 

Má prý rakovinu, útok v Lodži měl odnést Kaczyński

Když útočníka po činu v kanceláři sociálně-konzervativního Práva a spravedlnosti zatýkali policisté, prohlásil, že chtěl zavraždit předsedu strany Jaroslawa Kaczyńského. Zadržený, kterému hrozí doživotí, o sobě tvrdí, že má rakovinu a že mu lékaři dávají půl roku života. 

Premiér Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO) hned v úterý vyzval všechny účastníky veřejného života ke klidu. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by příměří v dlouhé válce hlavně mezi PiS a PO bylo na obzoru. Tusk řekl, že "nehodlá podlehnout nenávisti, i když někteří i nad hrobem dokážou hrozit pěstí a urážet druhé". 

Jaroslaw Kaczyński, Tuskův hlavní politický rival, považuje vraždu v Lodži i dubnovou leteckou katastrofu u ruského Smolenska za výsledek nenávistné kampaně proti jeho straně, kterou - jak už několikrát řekl dříve - vede Občanská platforma. 

Kaczyński: S prezidentem nemluvím, schůzka je vyloučena

O tom, co udělat s agresivitou v polské politice, chtěl se zástupci jednotlivých stran začít jednat prezident Bronislaw Komorowski (PO). Nicméně Jaroslaw Kaczyński oznámil, že schůzka s hlavou státu je vyloučená. Kaczyński s Komorowským, který ho letos v létě porazil v předčasných prezidentských volbách, odmítá mluvit. 

Za partnera šéf Práva a spravedlnosti nepovažuje Komorowského od té doby, co v červenci oznámil, že dřevěný kříž z prostranství před prezidentským palácem nechá přestěhovat na vhodnější místo.

Kříž vztyčený skauty

Kříž před sídlem hlavy státu vztyčili skauti krátce po letecké katastrofě z 10. dubna, při které u Smolenska zahynul prezident Lech Kaczyński, bratr šéfa opozice, a desítky dalších osobností polského veřejného života. U kříže se modlili lidé, nosili k němu svíčky a květiny.

Jaroslaw Kaczyński a jeho stoupenci z řad zejména starších lidí s krajně konzervativními názory žádali, aby kříž před prezidentským palácem zůstal, dokud místo něho nevznikne vhodný pomník obětem smolenského neštěstí.

Tagy: Polsko vrah

Zdroje: ČTK