Útočník na britského vojáka měl blízko k islamistické organizaci

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Šéf zakázané britské islamistické organizace Islam4UK dnes potvrdil, že jeden z podezřelých pachatelů středeční vraždy britského vojáka v Londýně navštěvoval akce této organizace. Michael Adebolajo se mu prý jevil jako mírumilovný člověk. Skutečným viníkem středeční násilnosti je však britská zahraniční politika, prohlásil šéf organizace Anjem Choudary.

Britští policisté na místě útoku

Britští policisté na místě útoku,zdroj: Getty Images

"Navštívil několik demonstrací a aktivit, které jsme měli v minulosti," potvrdil Choudary agentuře Reuters. Adebolaja však prý zhruba dva roky neviděl. "Když jsem ho poznal, byl to velmi příjemný člověk, poklidný, skromný a myslím, že nebyl důvod se domnívat, že by byl schopen nějaké násilnosti," prohlásil Chudary, jehož organizace byla zakázána v roce 2010 jakožto nástupkyně militantní organizace Muhádžirun. 

Osmadvacetiletý Michael Adebolajo je jedním z dvojice mužů, zřejmě Britů nigerijského původu, kteří ve středu za bílého dne zavraždili britského vojáka. Britský premiér David Cameron to označil za teroristický útok proti Británii a za zradu islámu. 

Několik muslimských sdružení v Británii čin ostře odsoudilo. Takový barbarský čin nemá žádnou oporu v islámu, prohlásila dnes rada britských muslimů. 

"Neřekl bych, že byl členem organizace a nemyslím, že by byl myšlenkově napojen, ale měl kontakt," řekl o Adebolajovi Choudary, jehož organizace byla známá například oslavami výročí teroristického útoku na USA z 11. září 2001. 

"Myslím, že pokud někdo má být odsouzen, pak je to britská vládní a zahraniční politika. Je přece tak jasné, že to je ta příčina," prohlásil Choudary. 

"Myslím, že všichni jsme tím šokováni," pokračoval duchovní vůdce. Poukázal ale také na video, které se objevilo krátce po středečním útoku. Mladý muž tmavé pleti, údajně právě Adebolajo, v něm drží sekáček na maso a nůž v rukou od krve a křičí: "Přísaháme věčnému Alláhovi, že proti vám nikdy nepřestaneme bojovat." Své počínání zdůvodnil tím, že britští vojáci zabíjeli a zabíjejí muslimy v Iráku a Afghánistánu.

Tagy: Velká Británie Woolwich

Zdroje: ČTK