Útěk z vězení jako ve filmu: Drogový baron se prokopal ven tunelem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 7. 2015 10:21) - Aktuality autor: pal

Mexickému drogovému bossovi Joaquínu Guzmánovi, kterému se přezdívá „El Chapo“ (Prcek), se podařilo uprchnout z přísně střeženého vězení. Jak se mu to povedlo? Vyhloubil si tunel v délce 1,5 kilometru, který vedl z jeho cely do budovy, stojící mimo pozemek věznice. 

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán při svém druhém zatčení

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán při svém druhém zatčení,zdroj: Profimedia.cz

V tunelu, který posloužil Guzmánovi k cestě na svobodu, byla vybudovaná ventilace a schody. Policisté také našli motocykl, který byl používaný k odvážení zeminy, řekl na dnešní tiskové konferenci šéf mexického úřadu pro bezpečnost Monte Alejando Rubido.

V souvislosti s Guzmánovým útěkem policie k výslechu do metropole Mexika převezla 18 zaměstnanců z různých částí věznice Altiplano. Ta leží asi 90 kilometrů na západ od hlavního města Mexika a je považována za největší a nejpřísněji střežené zařízení tohoto druhu v zemi. Za jejími mřížemi sedí například šéf drogového kartelu Zetas Miguel Ángel Treviňo.

Jakmile vyšlo najevo, že "El Chapo" uprchl, zahájily bezpečnostní síly rozsáhlou pátrací operaci a mimo jiné pozastavily všechny lety z letiště ve městě Toluca nedaleko věznice Altiplano. Zatím není jasné, jak se podařilo útěk zorganizovat.

Naposledy byl prý Guzmán viděn v sobotu ve 20:52 místního času (dnes v 03:52 SELČ) ve vězeňské sprše. To, že není ve své cele, zjistili strážci při rutinní kontrole.

V díře o rozměrech asi 50 krát 50 centimetrů, která se nacházela v cele v oblasti sprchy, objevili strážci žebřík vedoucí deset metrů hluboko do tunelu. Ten byl vysoký 1,7 metru a široký asi 70 až 80 centimetrů.

Útěk je ostudou pro vládu prezidenta Enriqua Peni Nieta, která získávala body za svůj nekompromisní postup vůči drogovým bossům. Od konce roku 2012, kdy je vláda u moci, mexická policie zabila nebo chytla šest z nich, včetně samotného Guzmána.

"Pro administrativu prezidenta Peni Nieta je to obrovská rána," uvedl americký drogový expert Mike Vigil. "Myslím si, že nepočítali s mazaností Prcka Guzmána a s jeho neomezenými zdroji. Jestliže se Prckovi Guzmánovi podaří dostat do hor ve státě Sinaloa, které tak dobře zná, už ho nikdy nechytí," dodal.

Mexický prezident ihned nařídil vyšetřování toho, zda Guzmánovi v útěku nepomáhali někteří ze státních zaměstnanců. "Není pochyb o tom, že jde o potupu mexického státu, ale já institucím důvěřuji... věřím, že se jim podaří tohoto zločince znovu dopadnout," uvedl prezident.

Šéf nechvalně proslulého drogového kartelu ze Sinaloy byl zatčen už v roce 1993 v Guatemale, ale v roce 2001 se mu podařilo utéct z přísně střeženého vězení v Mexiku v dodávce vozící prádlo z prádelny. Mexické úřady ho znovu dopadly až loni v únoru.

Majetek asi sedmapadesátiletého Guzmána, který se řadí mezi nejmocnější drogové šéfy na světě, v roce 2009 vyčíslil magazín Forbes na více než miliardu dolarů a zařadil ho tehdy na seznam nejbohatších lidí na světě. Spojené státy na něj kvůli obchodu s drogami a organizovanému zločinu vydaly zatykač.

Guzmánova přezdívka "Prcek" souvisí s tím, že měří jen 168 centimetrů. O jeho bouřlivém životě koluje mnoho legend, stal se inspirací pro romány i písně, píše agentura DPA.

Tagy: zahraničí Mexiko drogová válka v Mexiku válka s drogovými gangy

Zdroje: ČTK