Úsvit mění název, logo i vedení. Novým předsedou je válečný veterán

- Aktuality autor: pal

Do čela hnutí Úsvit byl na sobotní konferenci zvolen válečný veterán Miroslav Lidinský. Funkci prvního místopředsedy strany obhájil Marek Černoch. Bývalá strana Tomia Okamury také změnila svoje logo a svůj název. Nově se jmenuje Úsvit – Národní koalice.  V novém logu se objevuje červeno-modrý lev s korunou. 

Prvním místopředsedou Úsvitu se opět stal Marek Černoch. Hnutí má v novém logu lva

Prvním místopředsedou Úsvitu se opět stal Marek Černoch. Hnutí má v novém logu lva,zdroj: Profimedia.cz

Kandidáti v projevech k delegátům nejčastěji zmiňovali otázky bezpečnosti a problematiku imigrantů. Lidinský zdůraznil, že by Česká republika měla být schopna chránit svou kulturu a národní identitu.

"Pokud máme obstát, musíme být schopni naše hranice chránit před imigranty," uvedl. Úsvit podle něj kvůli tomu bude "tlačit na vládu". "Na víc musíme nastartovat široké občanské vzepětí," doplnil.

Staronovým místopředsedou se stal Marek Černoch 

Černoch neměl protikandidáta, oba se totiž kandidatury vzdali v jeho prospěch. Delegáti volební konference pak dali Černochovi jednoznačnou podporu.

Černoch původně dostal nominaci na šéfa strany. Do poslední chvíle váhal, zda ji přijmout.

Dalšími místopředsedy byli zvoleni Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank a Jan Zilvar. Rozhodli o tom delegáti volební konference. V čele strany se zhruba 155 členy bude dohromady 15 lidí.

Hádky v Úsvitu vedly ke vzniku nové strany 

Spory uvnitř nejmenší parlamentní strany vyústily před několika měsíci odchodem části členů včetně zakladatele. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů.

Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Tagy: Česko domácí česká politika hnutí Úsvit

Zdroje: ČTK