Ústní maturitu neudělal každý sedmý student

- Aktuality autor: Jakub Procházka

U ústních maturit propadlo 6,5 procenta studentů, desítky středních škol ale zaznamenaly neúspěšnost přes třicet procent. Řekl to ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že k maturitě nebylo připuštěno téměř jedenáct procent studentů. Celková neúspěšnost je tak asi 17 procent.

Ústní zkoušení skončilo minulý týden, písemné testy se píšou právě teď. Zatím prý nezaznamenali žádný technický problém. 

U ústního zkoušení propadla tři procenta studentů z češtiny a 5,4 procenta z cizího jazyka, přičemž němčináři propadali častěji než angličtináři. Celkem neprošlo ústní částí nových maturit 6,5 procenta studentů.

Včetně těch, kteří nebyli k maturitám připuštěni, se tak celková neúspěšnost zatím pohybuje přes 17 procent. Ministr zároveň upozornil, že učitelé byli kvůli novým maturitám přísnější a nenechali jít ke zkouškám téměř 11 procent studentů. V minulých letech přitom nebyla k maturitě připuštěna pouhá tři procenta ročníku. 

Vyloženě špatné školy

Jednotné zkoušky ale ukázaly i na výjimečně špatné školy. Na celkem 48 školách z celkových 1262 propadlo 30 procent studentů z angličtiny, na osmi školách se pak okolo 30 procent pohybovala neúspěšnost z češtiny. "Školám poskytneme zpětnou vazbu," uvedl Dobeš. Do 15. září se pak všechny školy přesně dozví, jak si stojí a v čem jejich žáci chybovali. 

Až 96 procent maturantů si přitom zvolilo lehčí verzi testů. Kromě češtiny si mohli maturanti jako druhý předmět vybrat mezi cizím jazykem a matematikou, matematika se však skládá jen formou písemného testu. 

Maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu

"Státní maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu," uvedl Dobeš poté, co viděl minulý týden předávání zapečetěných krabic s testovými otázkami a veškerá zabezpečení s tím související. Při úniku zadání by přitom hrozila až půlmilionová pokuta, v zahraničí se to v minulosti několikrát stalo. Komplikace při převozu testů přitom nastaly i minulou neděli, kdy posádka zabezpečeného vozu převážejícího testy do škol zasahovala u nehody na dálnici D1. 

"Přidělali jsme strašně moc práce ředitelům a učitelům," přiznal ministr. Do budoucna by se proto měl systém zjednodušit a zkoušky by měly fungovat elektronicky. 

Ti, kdo uspěli při ústní maturitě, míří k její písemné části. Ta začala ráno lehčí verzí testu z češtiny, testy a písemky se budou psát až do 7. června. Výsledky maturit se studenty dozví do poloviny měsíce. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní téměř 99 tisíc studentů.

Tagy: studenti maturita statni

Zdroje: ČTK