Ústecký kraj má problémy s pitnou vodou. Rozváží ji cisterny asi do patnácti obcí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Problém s pitnou vodou má v záplavami zasaženém Ústeckém kraji zhruba 2000 lidí v asi 15 menších obcích. Do těchto lokalit vozí vodu cisterny. Ve zbytku kraje teče z kohoutku pitná voda. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) Iveta Kardianová.

Povodně v Ústí nad Labem

Povodně v Ústí nad Labem,zdroj: Isifa.com

Vodovodní řady současná povodeň nijak neohrozila. "Po celou dobu dodáváme lidem vodu pitnou, obyvatelé Děčína, Litoměřic či Ústí nad Labem se nemusí bát ji pít," zdůraznila mluvčí. 

Jiné je to v malých obcích, kde jsou lokální prameniště. "Tam silné deště způsobily zákal, obyvatelé těchto vesniček jsou o tom informováni," uvedla Kardianová. Náhradní zásobování vodou zajišťuje SČVK například pro Malečov na Ústecku či Horní Vysoké a Kotelice na Litoměřicku. 

Mimo provoz jsou stále čistírny odpadních vod v Hřensku, Děčíně, Ústí nad Labem, Litoměřicích a v Roudnici nad Labem. "Naši zaměstnanci při avizovaném zvýšení hladiny řek demontovali technologické celky na čistírnách, aby minimalizovali škody," uvedla Kardianová. Čistírny bude firma zprovozňovat postupně po opadnutí vody. Až poté bude také společnost vyčíslovat škody, které napáchala povodeň na majetku.

Tagy: Ústecký kraj povodně 2013

Zdroje: ČTK