Dnes je středa 12. listopadu 2025., Svátek má Benedikt
Počasí dnes 3°C Mlha

Ústavní soud zamítl stížnost Krejčíře, odškodné za vazbu nezíská

1. 4. 2010 – 9:21 | Zpravodajství | red

Ústavní soud zamítl stížnost Krejčíře, odškodné za vazbu nezíská
zdroj: tisková zpráva

Ústavní soud definitivně vzal uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi a jeho rodině šanci na peněžní odškodnění za nezákonnou vazbu. Soudci zamítli stížnost Krejčířových.

Soudkyně zpravodajka Ivana Janů nyní čte odůvodnění. Zatímco prvostupňový Městský soud v Praze peníze Krejčířovým přiznal, odvolací vrchní soud jim je zase odebral. Ve stížnosti Krejčířovi poukazovali na údajné porušení práva na soudní ochranu a spravedlivý proces.

Krejčíř, jeho manželka a syn podali v roce 2003 žalobu na ochranu osobnosti. Tvrdili v ní, že Krejčíř byl ve vazbě protiprávně, neboť státní zástupce nesplnil zákonnou povinnost a nevydal rozhodnutí o trvání nebo ukončení vazby. Chybu při prodlužování vazby tehdy kritizoval Ústavní soud.

Městský soud dal Krejčířovi a jeho rodině za pravdu a rozhodl o odškodném 200.000 korun. Polovinu měl dostat Krejčíř, jeho manželka a syn by obdrželi 50.000 korun. Odvolací senát ale v srpnu 2005 verdikt zrušil. Potvrdil sice to, že žaloba na ochranu osobnosti byla oprávněná, ale nesouhlasil s finančním odškodněním. Dostatečným morálním zadostiučiněním prý pro rodinu muselo být už to, že Ústavní soud v minulosti rozhodl o neoprávněnosti vazby. Krejčířovi se poté obrátili na Nejvyšší soud, následovala ústavní stížnost.

Janů se při dnešním vyhlašování nálezu kuriózně zmýlila - místo jména Radovana Krejčíře uvedla jméno Radovana Karadžiće, někdejšího vůdce bosenských Srbů. Karadžić je u mezinárodního tribunálu obžalován z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se prý dopustil během války v Bosně v letech 1992-1995.

Krejčíř, podezřelý z mnoha trestných činů, se do vazby dostal kvůli obvinění z půlmiliardového celního úniku. Později při domovní prohlídce utekl policistům a zmizel v zahraničí. Nyní žije v Jihoafrické republice. Nejvyšší soud v poslední době zrušil dva pravomocné verdikty nad Krejčířem.

Předchozí článek

Dárcovská konference pro Haiti vynesla 5,3 miliardy dolarů

Následující článek

Topolánek přechází ke knížeti. Dostane se nakonec na Hrad?

Nejnovější články