Ústavní soud se vyjádří k délce Rathovy vazby

- Aktuality autor: Danica Klein

Ústavní soud (ÚS) dnes zodpoví otázku, zda délka vazby Davida Ratha v údajné korupční kauze neporušila jeho základní práva. Soudci Kateřina Šimáčková a Ludvík David konkrétně vyhlásí, jak rozhodli o stížnostech proti dvěma usnesením Vrchního soudu v Praze. Usnesení pocházejí z června, respektive srpna loňského roku, v obou případech jimi soud potvrdil trvání vazby. 

David Rath

David Rath,zdroj: Profimedia.cz

Exposlanec a bývalý středočeský hejtman se z vazby nakonec dostal 11. listopadu, ve vězení strávil 1,5 roku. Ústavní soudci po tu dobu všechny jeho stížnosti, kterých bylo nejméně 12, odmítali bez detailního projednání. Dvě poslední stížnosti ovšem dostali na starost noví členové soudu Šimáčková s Davidem. 

Pokud by nyní ÚS rozhodl, že přinejmenším od určité doby už vazba porušovala politikova základní práva, mohl by Rath podat žalobu na stát a žádat odškodnění za nezákonný zásah. Přiměřené odškodnění za nezákonnou vazbu činí podle sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu 500 až 1500 korun za den. 

Státní zástupce v Rathově kauze viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Podmínky obchodních soutěží financovaných z části dotacemi Evropské unie byly údajně "ušité na míru" předem domluvené firmě. 

Tagy: vazba Ústavní soud kauza Rath

Zdroje: ČTK