Ústavní soud odmítl stížnost 'mačetového útočníka' z Nového Boru

- Aktuality autor: pal

Ústavní soud zamítl stížnost jednoho z útočníků, kteří mačetou napadli návštěvníky baru v Novém Boru v roce 2011. Přísné tresty potvrdil všem čtyřem útočníkům Nejvyšší soud na přelomu roku loňského a letošního roku. Dva z nich potom podali ústavní stížnost. Antonín Sinu si ve čtvrtek vyslechl zamítnutí své stížnosti, druhá stížnost není rozhodnuta. 

Obžalovaní z útoku v Novém Boru před soudem

Obžalovaní z útoku v Novém Boru před soudem,zdroj: Bořivoj Černý / MAFRA / Profimedia

Sinu konkrétně zpochybňoval tvrzení obžaloby, že se útočníci předem domluvili a postupovali při útoku koordinovaně.

Na místě se prý ocitl náhodou a vstoupil do baru později než ostatní. Rozsudek podle stížnosti stojí na domněnkách, spekulacích a fabulacích. Podle ÚS ale Sinu pouze opakuje argumenty, se kterými se už justice jasně a přesvědčivě vypořádala.

Po incidentu v Novém Boru se konaly protiromské demonstrace

Ústavní soudci nesouhlasili ani s tvrzením o zaujatosti a předpojatosti soudů. "Naopak je třeba vyzdvihnout pečlivá odůvodnění soudních rozhodnutí, a to téměř ve všech ohledech," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Tomášem Lichovníkem.

Sinu si měl podle verdiktu libereckého krajského soudu původně odpykat jen tři roky za těžké ublížení na zdraví. Vrchní soud v Praze mu ale trest výrazně zpřísnil.

Při incidentu v srpnu 2011 zranili romští útočníci v baru tři muže. Útok vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací.

Vrchní soud uložil aktérům případu tresty od pěti let do 17,5 roku vězení. Případ pátého z nich vyčlenil k samostatnému projednání. Nejpřísnější trest dostal údajný vůdce skupinky Vojtěch Husák.

Muži útočili na životně důležité orgány

Už v dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) si aktéři případu stěžovali na údajně exemplární tresty. Právní kvalifikace činu je prý poplatná mediální objednávce.

Podle NS ale útok na návštěvníky novoborského baru skutečně byl pokusem o vraždu, jímž útočníci reagovali na předchozí menší konflikt. Do baru vběhli ozbrojení sečnými zbraněmi, obušky a holemi.

Okamžitě začali surově a zákeřně útočit na lidi v baru, útoky směřovaly často na hlavu a životně důležité orgány, připomněl NS ve svém usnesení. Nikdo z útočníků nejevil zájem o osud zraněných.

Útočníci se mstili za předchozí konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si přišli do baru Pivní pomoc zahrát na automatech.

Hosté baru se zastali servírky

Poté, co vyhráli několik stokorun a chtěli výhru proplatit, po nich žena vyžadovala předložení občanských průkazů a mladíci ji začali vulgárně urážet.

Hosté se servírky zastali a dvojici vyvedli, jeden host prý také jednoho z hochů udeřil. Romové se údajně krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty bez varování napadli mačetou, tyčí, kopy a údery.

Jednomu ze zraněných mužů museli lékaři nahradit část lebky kovovou destičkou. Další vyvázli s otřesem mozku a zhmožděninami.

Na Ústavní soud se v minulosti obrátili také rodiče jednoho z účastníků. Jejich stížnost však ÚS odmítl bez věcného projednání. Syn je už zletilý, rodiče tedy za něj stížnost podat nemohli.

Tagy: Česko domácí mačetový útok Nový Bor justice a soudy

Zdroje: ČTK