Ústavní soud o církevních restitucích asi rozhodne v pondělí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Podmínky církevních restitucí, objem přiznávaného majetku a rozdělení finančních náhrad dnes u Ústavního soudu zpochybňovali kritici zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi.

Církevní restituce

Církevní restituce,zdroj: Isifa.com

Norma podle nich porušuje principy laického státu a zvýhodňuje určitou skupinu církví oproti ostatním. Zazněly argumenty a příklady ze středověku i nedávné minulosti, které měly zpochybnit právní nároky církví, stejně jako okolnosti, za kterých kdysi majetek nabývaly. O návrhu na zrušení církevních restitucí soud pravděpodobně rozhodne v pondělí 3. června. 

Ústavní soud musí posoudit také výtky vůči proceduře schvalování zákona. Podle vlády jsou však církevní restituce v souladu s ústavou a znamenají definitivní vypořádání s dědictvím komunistické minulosti. "Tento návrh zákona je důkazem odvahy řešit problém, který 20 let nikdo vyřešit nedokázal," uvedl ministr bez portfeje a předseda legislativní rady vlády Petr Mlsna. 

Dnes skončilo dokazování, soud nevyhověl žádným návrhům na výslech svědků. Pak zazněly závěrečné návrhy a předseda soudu Pavel Rychetský jednání odročil na pondělních 16:00. Teoreticky už zbývá jen vyhlásit nález, o kterém budou členové patnáctičlenného sboru ústavních soudců rokovat a hlasovat na uzavřené poradě. 

Dnešní jednání začalo v 15:00 a trvalo s přestávkami téměř šest hodin. Více než hodinu si vyžádalo jen čtení zprávy o dosavadním průběhu řízení. Pak dostali prostor k vyjádření zástupci tří skupin kritiků církevních restitucí. Zrušení normy totiž počátkem letošního roku postupně navrhli senátoři z iniciativy Věcí veřejných a po nich ještě poslanci ČSSD a poslanci KSČM, kteří tak mají status vedlejších účastníků řízení. 

Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních. Všechny tři skupiny kritiků církevních restitucí žádají zrušit zákon jako celek, senátoři ještě jako alternativu předkládají zrušení některých konkrétních částí, paragrafů, vět či slov.

Tagy: církevní restituce

Zdroje: ČTK