Ústavní soud dal za pravdu ČSSD a zrušil vládě sociální škrty

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ústavní soud (ÚS) zrušil balíček sociálních škrtů. Dal ale vládě šanci k jeho novému přijetí správným způsobem. Do konce letošního roku totiž vládní opatření, přijaté ve stavu legislativní nouze, platí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Do konce roku 2011 se na škrtech v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí nic nemění. 

Ústavní soud dal za pravdu návrhu ČSSD, podle kterého vládní většina prosadila škrty neústavním způsobem. Šalamounské rozhodnutí ovšem dává šanci i Nečasovu kabinetu. Napodruhé musí být ale procedura v pořádku.

Řízení před Ústavním soudem se týkalo jen způsobu přijetí normy, nikoliv jejího obsahu. Soudci se tedy nezabývali souladem jednotlivých úsporných opatření s ústavou. Sociální demokraté poukazovali mimo jiné na to, že sněmovna zákon schválila ve stavu legislativní nouze, což je pro vládní většinu jednodušší a rychlejší. Účelem neligitimně schválené legislativní nouze bylo podle ČSSD jen umlčení opozice, která se nemohla ke změnám vyjadřovat. 

Svévole vládní většiny

Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vládní poslanci kvůli prosazení zákona schválili okamžité svolání mimořádné schůze sněmovny a zrušení obecné rozpravy. Norma je přitom velmi obsáhlá, mění osmnáct různých zákonů a důvodová zpráva má osmdesát stran. 

Dále sociální demokraté poukazovali na to, že Senát zákon schválil po říjnových volbách, ale ve svém předvolebním složení. Po volbách přitom získala v Senátu většinu sociální demokracie, která s reformním zákonem nesouhlasila. ČSSD tvrdí, že o zákonu už měli hlasovat její nově zvolení senátoři. 

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči. Ústavní soud kvůli zákonu vyslechl jako svědky premiéra Petra Nečase, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (oba ODS), či šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku.

Tagy: ČSSD Vláda balíček zruseni skrty US

Zdroje: ČTK