Usáma se po 11. září bál rozvratu, tak mučil své přívržence

- Aktuality autor: red

Zakladatel teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin se po útocích na New York a Washington z 11. září 2001 obával, že se v jeho organizaci chystá převrat, který by ho měl svrhnout. Neváhal kvůli tomu mučit své přívržence, napsala dnes agentura AFP.

Informace podle ní vyplývá z protokolu o výslechu jednoho ze zajatců na americké základně Guantánamo na Kubě, který v pátek zveřejnil server WikiLeaks společně s dalšími tajnými americkými dokumenty.

Společník Bucharí mučen kvůli podezření

Podle materiálu pořízeného v červenci 2007 patřil zadržený Saúdský Arab Abdal Bucharí do užšího okruhu bin Ládinových společníků. V roce 2001 se ale podílel na předání peněz jednomu z velitelů radikálního hnutí Taliban bez bin Ládinova vědomí. Zakladatel Al-Káidy takový postup považoval za součást plánu na puč uvnitř teroristické sítě a nechal Bucharího zatknout a mučit.

Američané Bucharího zadrželi na přelomu let 2001 a 2002, když dobyli afghánskou věznici, kde byl držen. Později byl převezen do věznice na Guantánamu a nyní zveřejněný dokument ukazuje, že tamní vyšetřovatelé doporučovali jeho dlouhodobé zadržení ve věznici pro podezřelé z terorismu.

Vyšetřovatelé považovali Bucharího za velmi hodnotný zdroj informací o Al-Káidě. Zajatý Saúdský Arab by podle nich zároveň představoval velké nebezpečí pro USA a jejich spojence, kdyby se dostal na svobodu. Jeho pobyt na Guantánamu ale byl podle dokumentu problematický, neboť podněcoval nepokoje mezi vězni.

Tagy: puc al-kaida nedůvěra mučení

Zdroje: ČTK