USA vyšlou k Měsíci sondu LADEE, aby zkoumala prach a atmosféru

- Magazín autor: Jakub Konečný

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá v sobotu ráno v 05:27 SELČ vypustit k Měsíci automatickou sondu LADEE. Jejím úkolem bude zkoumat měsíční prach, ale také například atmosféru, o níž si valná část lidí myslí, že na přirozeném souputníku Země není.

Pohled na Zemi z měsíce.

Pohled na Zemi z měsíce.,zdroj: mashable.com

Sondě LADEE (zkratka celého názvu Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer - Průzkumník měsíční atmosféry a prašného prostředí) potrvá zhruba měsíc, než se dostane na potřebnou orbitu kolem Měsíce. Další měsíc pak zabere prověřování tří vědeckých aparátů. Poté bude sonda z výšky 48 až 145 kilometrů po tři měsíce shromažďovat údaje.

Celá mise má trvat šest měsíců. Sonda LADEE, která je velikosti menšího auta s hmotností do 450 kilogramů, misi završí nárazem do měsíčního povrchu.

Vědci mají velký zájem dozvědět se něco víc o drsném měsíčním prachu, který dělá problémy přístrojům. Sonda má tudíž provést různá měření a také zjistit, zda se prachová zrnka nevznášejí nad povrchem.

Neméně zajímavou součástí tohoto vědeckého podniku, který NASA stojí asi 280 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč), bude zkoumání atmosféry. "Lidi občas zaskočí, když mluvíme o měsíční atmosféře, protože ve škole nám říkali, že Měsíc ji nemá. On ji ale má. Je opravdu velice tenká," říká vědkyně úřadu NASA Sarah Nobleová.

Plynný obal je přitom tak tenký a jemný, že přistávání kosmických aparátů ho může "rozbouřit". Teď je proto podle Nobleové příhodná doba k jeho prozkoumání v klidu, dřív než se na Měsíc sesypou soukromé společnosti. Krom toho Čína minulý týden oznámila, že tam chce do konce roku přistát s lunárním modulem.

Studium měsíční atmosféry je pro vědce důležité kvůli zkoumání dalších vesmírných těles. Podobné prostředí se podle všeho nachází i na měsících jiných planet naší soustavy či na asteroidech. Přístroje dokonce zaznamenaly slabý plynný obal na Merkuru.

Zajímavostí rovněž je, že se LADEE stane vůbec prvním vesmírným aparátem vypuštěným za oběžnou dráhu kolem Země ze střediska NASA Wallops ve Virginii.

Sondu podle agentury AP vynese raketa Minotaur, která je vybavena upravenými motory mezikontinentální balistické střely. Mírová smlouva mezi Spojenými státy a Ruskem stanoví, z kterých míst smějí být takovéto rakety vypouštěny - mezi taková místa patří i Wallops.

Tagy: NASA sonda měsíc

Zdroje: ČTK