USA: Výbuch srovnal elektrárnu se zemí, počet obětí nejasný

- Aktuality autor: red

Záchranné práce v elektrárně v Middletownu na severovýchodě USA, kde při nedělním výbuchu přišlo o život nejméně pět lidí, komplikují nejasné informace o počtu osob, které v době exploze v objektu byly.

Informoval o tom server The New York Times. Městští zastupitelé tvrdí, že jich mohlo být 100 až 200, hasiči uvádějí, že asi 50 a že nikdo již v sutinách poničeného komplexu uvězněn není. Výbuch prakticky srovnal hlavní budovu elektrárny se zemí.

Exploze postihla plynovou elektrárnu společnosti Kleen Power Plant o výkonu 620 megawattů, která je právě dokončována. Probíhaly zrovna zkoušky technického zařízení před spuštěním do provozu, které bylo plánováno za několik týdnů.

V prostoru elektrárny se skladovaly značné zásoby zemního plynu a probíhalo čištění plynovodů, kterými měl být k turbínám plyn přiváděn. 

V neděli večer napočítaly úřady pět mrtvých a více než dvacet zraněných, uvedl The New York Times. Zástupcům elektrárny se ale stále nedaří dát dohromady úplný seznam osob, které na místě v době výbuchu byly. V elektrárně pracovala kromě stálých zaměstnanců také řada dělníků na zakázku. Značné množství lidí prý elektrárnu opustilo bez zranění vzápětí po výbuchu. 

Starosta Middletownu Sebastian Giuliano uvedl, že v objektu v době exploze mohlo být 100 až 200 lidí. Hasiči a záchranáři, kteří prohledávali poničené trosky elektrárny, uvedli, že jich bylo kolem 50 a v sutinách již nikdo uvězněn není. 

V pondělí má začít vyšetřování příčin výbuchu. Podle tvrzení úřadů neštěstí patrně způsobil únik plynu z potrubí. Giuliano odmítl, že by šlo o teroristický čin. 

Výbuch paliva výrazně poničil hlavní budovu elektrárny. Poškodil také domy v okolí. Otřesy vyvolané explozí bylo údajně cítit jako zemětřesení i v obcích ležících až 20 i více kilometrů od elektrárny. 

Middletown se 43000 obyvateli leží asi 37 kilometrů jižně od Hartfordu, hlavního města státu Connecticut. Podle The New York Times byl výbuch nejhorší tragédií tohoto druhu v historii města.

Tagy: nehoda USA výbuch elektrarna

Zdroje: ČTK