USA v lednu utrpěly čistý odliv kapitálu, prodávala i Čína

- Aktuality autor: red

Spojené státy v lednu utrpěly čistý odliv kapitálu a nejvíce se amerických aktiv zbavovaly zahraniční centrální banky. Ty spolu s dalšími velkými investory v čistém vyjádření prodaly cenné papíry v rekordním objemu 34,1 miliardy dolarů (asi 634,1 miliardy Kč).

To je nejvíce od září 1998, kdy vrcholila finanční krize v Asii a Rusku. Tehdy objem prodeje činil 26,3 miliardy dolarů.
Největším zahraničním věřitelem nadále zůstává Čína, která v lednu držela dluhopisy americké vlády v objemu 889 miliard dolarů (asi 16,5 bilionu Kč). Je to ale pokles proti částce 894,8 miliardy USD, kterou měla Čína v amerických papírech v prosinci 2009. Druhým největším věřitelem Spojených států je Japonsko s podílem 765,4 miliardy dolarů (asi 14,2 bilionu Kč). O měsíc dříve Japonci drželi papíry za 765,7 miliardy dolarů.


Čistý odliv, tedy rozdíl mezi nákupem a prodejem, ze všech amerických cenných papírů včetně investičních nástrojů s krátkou dobou splatnosti jako jsou pokladniční poukázky v lednu činil 33,4 miliardy dolarů (zhruba 621,1 miliardy Kč). V prosinci registrovaly Spojené státy čistý příliv kapitálu v objemu 53,6 miliardy dolarů.


Nadále však trval zájem o cenné papíry s dlouhou dobou splatnosti. V této kategorii Spojené státy v lednu zaznamenaly čistý příliv kapitálu v objemu 19,1 miliardy dolarů (asi 355,2 miliardy Kč). Je to ale mnohem méně než v prosinci, kdy čistý příliv kapitálu v této kategorii aktiv činil 63,3 miliardy dolarů.


O cenné papíry americké vlády s kratší a středně dlouhou dobou splatnosti měli zájem hlavně privátní zahraniční investoři. Ti nakoupili v čistém vyjádření cenné papíry za 61,4 miliardy dolarů (asi 1,14 bilionu Kč) proti částce 69,9 miliardy dolarů v prosinci. Naopak institucionální investoři v čistém vyjádření prodali cenné papíry za 4,2 miliardy dolarů (asi 78,1 miliardy Kč).

Tagy: Čína USA peníze

Zdroje: ČTK