USA uspokojilo jednání s Ruskem o jaderných zbraních

- Aktuality autor: red

Rusko-americká jednání, která se uskutečnila v minulých dnech v Moskvě k uzavření nové smlouvy o jaderném odzbrojení obou zemí, znamenala pokrok v tomto procesu. Zbývá již jen upřesnit poslední detaily. Uvedl to v noci na dnešek Bílý dům.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta generál James Jones a admirál Mike Mullen, předseda amerického sboru náčelníků štábů, jednali za zavřenými dveřmi ve čtvrtek a v pátek s ruskými partnery, řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti (NSC).

Spojené státy jsou s jednáním spokojeny a nyní očekávají, že jednání budou pokračovat s cílem upřesnit poslední detaily, uvedl bez dalšího upřesnění mluvčí americké NSC Michael Hammer. Dodal, že Jones hovořil i s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, a to i o Íránu a Afghánistánu.
Rusko se k moskevským rozhovorům dosud nevyjádřilo.
Nová smlouva by měla nahradit dohodu START 1, jejíž platnost vypršela loni 5. prosince. Nová odzbrojovací dohoda měla být původně hotova už loni, ale jednání se ke zdárnému konci přivést nepodařilo.

Podle komentářů začaly problémy poté, co Moskva koncem roku sdělila, že by chtěla, aby se s ní Washington podělil o podrobné plány na americkou protiraketovou obranu. USA odmítaly problematiku protiraketové obrany s novou odzbrojovací smlouvou spojovat.

Původně USA plánovaly v rámci své protiraketové obrany vybudovat v Česku radar a v Polsku sila s antiraketami. To narazilo na tvrdošíjný odpor Ruska, které systém považovalo za hrozbu pro svou národní bezpečnost.

Americký prezident Barack Obama loni od systému který měl chránit USA a jejich spojence před raketovým útokem z takových zemí, jako je například Írán, odstoupil. Namísto toho chtějí USA vybudovat systém, který by Evropu a spojence chránil nikoli před raketami dlouhého doletu, které Írán zřejmě ještě nevlastní, ale před raketami středního a krátkého doletu.

Rusko ovšem od té doby několikrát prohlásilo, že i upravený systém protiraketové obrany přinese USA vojenské výhody, což prý Moskva nepřipustí.

Zdroje: ČTK