USA se bojí o stabilitu na Blízkém východě, Obama vyzval ke změnám

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Spojené státy mají podle prezidenta Baracka Obamy obavy o stabilitu na Blízkém východě. Tamní státy tuto stabilitu mohou zvýšit, pokud mladé generaci nabídnou lepší budoucnost a nebudou svou moc udržovat pomocí násilí.

Šéf Bílého domu to řekl v úterý. Dodal, že blízkovýchodní vlády již "hlad po změně" začínají chápat. 

Regionem se šíří nepokoje po úspěšných protestech v Tunisku a v Egyptě, jež odstranily tamní autoritářské vládce. Demonstrace jsou hlášeny z Íránu, Jemenu a Bahrajnu. 

Obama řekl, že každá země regionu je odlišná a má své vlastní tradice. Spojené státy žádné nechtějí nic vnucovat. Podobně jako u Egypta ale trvají na tom, aby tamní vlády umožnily nespokojeným lidem vyjádřit názory a nepoužívaly proti nim násilí.

Kritika Teheránu

Šéf Bílého domu v této souvislosti kritizoval Teherán, který podle něj uvítal protesty v Egyptě, sám ale proti demonstrantům tvrdě zasahuje. Dodal, že doufá, že Íránci přesto najdou odvahu pokračovat ve volání po změně. "Amerika ale nemůže diktovat, co se má dít uvnitř Íránu," řekl Obama.

Íránský režim dlouhodobě vyvolává pozornost amerických diplomatů. Spojené státy znepokojuje především údajná snaha Teheránu vyrobit jaderné zbraně. Obama v minulosti čelil kritice, že v roce 2009 výslovně nepodpořil masové protesty Íránců proti zmanipulovaným prezidentským volbám, jež tamní režim krvavě potlačil. 

Íránská policie a revoluční gardy tvrdě zasáhly i v pondělí proti zakázané opoziční demonstraci v Teheránu. Podle íránské agentury Fars byla jedna osoba zastřelena a několik lidí zraněno. Proti tisícům účastníků policisté a gardisté použili slzný plyn, desítky lidí byly zatčeny.

Tagy: USA obama

Zdroje: ČTK