USA přechází do protiútoku, v Pákistánu zabily nejméně 17 ozbrojenců

- Aktuality autor: red

Nejméně 17 ozbrojenců bylo dnes zabito při náletu tří amerických bezpilotních letounů na severozápadní Pákistán. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na pákistánskou rozvědku. Masivní útok podle zpravodajských zdrojů signalizuje, že USA nalezly v oblasti důležitý objekt teroristů z Al-Káidy nebo Talibanu.

Rakety odpálené z amerických letounů zasáhly komplex teroristů a nedaleký islámský seminář v horách v etnické paštunské oblasti Jižní Vazíristán. Mezi zabitými je i sedm cizinců.

Krátce po prvním následoval druhý útok, při němž bylo zasaženo vozidlo s ozbrojenci. Od března jde o nejsilnější operaci USA v této oblasti; Spojené státy se dosud při likvidaci teroristů soustředily spíš na sousední Severní Vazíristán.

Pákistánská armáda v Jižním Vazíristánu spustila v roce 2009 velkou ofenzivu proti místní odnoži Talibanu a přinutila mnoho z jejích bojovníků k útěku do sousedního Severního Vazíristánu. Nyní se podle pákistánských zdrojů situace opakuje, jen v opačném směru - ozbrojenci se přesunuli ze severu na jih.

Cílené nálety jsou poměrně účinné

Neklidný severozápad Pákistánu, který sousedí s Afghánistánem, je baštou Talibanu a Al-Káidy. V roce 2007 na popud vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina pákistánská odnož Talibanu vyhlásila džihád (islámskou svatou válku) Islámábádu. Při téměř 500 následných útocích bylo v Pákistánu zabito více než 4400 lidí.

Povstalci nyní navíc přísahali pomstít smrt Usámy bin Ládina, kterého v jeho úkrytu v pákistánském Abbottábádu 2. května zabilo speciální komando americké armády.

Nálety amerických bezpilotních letounů jsou v Pákistánu krajně nepopulární, protože při nich umírají civilisté a navíc jsou vnímány jako narušení pákistánské svrchovanosti. Pákistánští oficiální činitelé je kritizují, ale analytici předpokládají, že k nim dochází s tichým souhlasem Islámábádu.

Cílené nálety jsou navíc poměrně účinné. V pátek byl při jednom z nich údajně zabit významný činitel teroristické sítě Al-Káida Iljas Kašmírí, za jehož nalezení Washington sliboval odměnu až pět milionů dolarů.

Tagy: USA ozbrojenci Pákistán

Zdroje: ČTK