USA nutí Izrael ke zrušení výstavby v Jeruzalémě

- Aktuality autor: red

Spojené státy podle pondělního izraelského tisku vyvíjejí silný tlak na svého izraelského spojence, aby odvolal plán židovské výstavby ve východním Jeruzalémě.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

List Jediot Achronot citoval velvyslance Izraele v USA Michaela Orena, podle něhož se v důsledku sporů izraelsko-americké vztahy dostaly na nejnižší úroveň za posledních 35 let. Ambasador hovořil o "krizi historických rozměrů". 

Izraelské ministerstvo vnitra minulý týden povolilo výstavbu 1600 dalších bytů ve východním Jeruzalémě. Výstavba podle Palestinců komplikuje mírové rozhovory, protože rozšiřuje židovské osídlení na místě, z něhož Palestinci chtějí mít hlavní město svého budoucího státu. 

Izraelské plány vyvolaly bouři ve vztazích s Washingtonem, mimo jiné i proto, že záměr byl oznámen v době izraelské návštěvy amerického viceprezidenta Josepha Bidena. Spojené státy vnímaly takový postup jako diplomatický políček. Palestinci reagovali výhrůžkou, že zablokují další mírové rozhovory. 

Američané teď podle izraelského tisku trvají na tom, aby se Izrael odhodlal k nějakému "symbolickému gestu", které by důvěru Palestinců obnovilo. Má prý jít o propuštění stovek Palestinců vězněných v Izraeli, předání dalších pozemků na západním břehu Jordánu do rukou Palestinců nebo uvolnění blokády pásma Gazy. 

Washington dále chce, aby Izrael oficiálně a výslovně deklaroval, že se budoucí rozhovory s Palestinci budou týkat všech velkých problémů vzájemných vztahů, tedy včetně statusu Jeruzaléma, vymezení hranic a osudu palestinských uprchlíků. Tvrdá forma amerického nátlaku podle izraelského tisku podrývá pokusy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vzbudit dojem, že roztržka je zažehnána. 

Biden byl sice při své návštěvě oznámením nemile zaskočen a Netanjahu se mu za to omluvil, ale těsně před odjezdem viceprezident Izrael ujistil o tom, že USA zůstávají spojencem. Mluvčí ministerstva zahraničí Philip Crowley to zopakoval, když prohlásil, že Izrael "je a zůstane strategickým partnerem USA".

Řekl ale také, že USA očekávají "formální odpověď" na svou kritiku výstavby v Jeruzalémě. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová koncem minulého týdne označila chování Izraele za "hluboce negativní" krok vůči Washingtonu. 

Netanjahu před poslanci své strany Likud řekl, že výstavba ve východním "Jeruzalémě bude pokračovat, tak jak tomu bylo v minulých 42 letech". Izrael tuto část města obsadil v roce 1967 a připojil k západní části.

Tagy: USA výstavba Jeruzalém Izrael Palestina

Zdroje: ČTK