USA nebude trefovat krtky, říká Obama

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

USA nebude hrát hru Trefujte krtky, uvedl prezident země na téma situace v Iráku. Doplnil tím svou výpověď, ve které vysvětloval absenci amerických vojáků v boji s radikály na Blízkém východě. Zároveň tvrdil, že moc islamistů nezadržitelně roste.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Profimedia.cz

Ohrožení ze strany iráckých islamistických radikálů může ještě zesílit. Prohlásil to americký prezident Barack Obama v rozhovoru, který dnes odvysílala televizní stanice CBS. Moc islamistů poroste a mohou destabilizovat další země v regionu, obává se šéf Bílého domu.

Irácká veřejnost podle Obamy sice radikály z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) nakonec odmítne, ale ve střednědobém a dlouhodobém horizontu budou představovat hrozbu pro Spojené státy.

"Budeme muset být celkově obezřetní. V tuto chvíli je problém v tom, že ISIL destabilizuje zemi," řekl Obama a varoval, že by se nebezpečí mohlo rozšířit i do některých zemí, které jsou spojenci USA, jakou je například Jordánsko.

Sunnitské povstání v Iráku a sousední Sýrii je jen jednou z mnoha hrozeb, před nimiž se USA musí mít na pozoru, upozornil Obama v rozhovoru, který byl předtočen v pátek.

Americký prezident rovněž poukázal na skupinu Boko Haram v severní Africe a skupiny napojené na Al-Káidu v Jemenu. I ty podle něj vyžadují pozornost ze strany USA a jejich spojenců.

"Nemůžeme si myslet, že budeme jenom hrát hru Trefujte krtky a posílat americké vojáky obsazovat různé země, v nichž se tyto organizace vynoří," řekl Obama.

"Budeme muset vyvinout soustředěnější, cílenější strategii a budeme muset učinit partnerem místní bezpečnostní a vojenské složky a vycvičit je, aby odvedly také svůj díl práce," zdůraznil Obama.

Islámští radikálové v poslední době ovládli řadu měst v západoirácké provincii Anbár a na severu Iráku. Washington nyní hledá způsoby, jak pomoci s potlačením povstalců, a to nedlouho po stažení amerických vojáků z Iráku. Zatím Obama tento týden oznámil, že USA do Iráku vyšlou až 300 vojenských poradců.

Tagy: islám Irák radikálové Barack Obama

Zdroje: ČTK