USA mohou bez souhlasu Kongresu bojovat v Libyi už jen týden

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americký prezident Barack Obama v těchto dnech se svými poradci řeší, jak pokračovat v účasti Spojených států v zásahu proti libyjskému režimu. Příští týden v pátek uplyne dvouměsíční lhůta, kdy se země mohla podílet na bojové operaci bez souhlasu Kongresu.

Američtí zákonodárci přitom nejeví přílišnou ochotu akci podpořit. Bílý dům ale v zásahu pokračovat chce. Informoval o tom deník The New York Times (NYT). 

Náměstek americké ministryně zahraničí James Steinberg ve čtvrtek v Kongresu uvedl, že americká vláda nyní zkoumá "roli a aktivity" americké armády v Libyi v dalším období. Stažení z konfliktu přitom podle NYT nemá Bílý dům v úmyslu. Jeho právníci se proto nyní snaží přijít s přijatelným odůvodněním, proč pokračující účast země v operaci není porušením zákona. 

"Jsme si vědomi blízkého konce dvouměsíční lhůty, a proto revidujeme naši roli. Prezident přijme rozhodnutí, jak pokračovat dál tak, aby to ničemu neodporovalo," uvedl Steinberg. 

Operace spojenců, bez Američanů?

Obama ale už sklidil kritiku za svůj vstup do libyjského konfliktu, kde mají spojenci na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN leteckou kampaní chránit životy civilistů před jednotkami diktátora Muammara Kaddáfího zasahujícími proti povstalcům vůči jeho režimu. Mnoha americkým zákonodárcům vadilo, že předtím nepožádal Kongres o souhlas. 

Nyní Bílý dům podle NYT zvažuje několik řešení. Jedením by bylo omezení americké role v konfliktu na získávání informací o možných cílech. Následné útoky by pak prováděli spojenci, a ne Američané. Další variantou pak je úplné ukončení amerických operací a jejich následné obnovení. Podle některých názorů by pak prezident získal dalších 60 dní. 

Napětí mezi prezidenty a Kongresem

Americký parlament v roce 1973 přijal rezoluci, podle níž prezident může vyslat americké vojenské síly do akce, pokud je země napadena anebo čelí vážné hrozbě. Šéf Bílého domu pak bez souhlasu může vést vojenské akce až 60 dní, dalších 30 dní má na stažení amerických vojáků. Američtí prezidenti ale o tento souhlas vždy nežádají, což mezi nimi a Kongresem pravidelně vytváří napětí. 

Stalo se tak například v roce 1999 během americké letecké kampaně v Kosovu. Prezident Bill Clinton v ní pokračoval ještě dva týdny po uplynutí lhůty. Jeho poradci ale argumentovali tím, že Kongres operaci implicitně posvětil, když na ni schválil peníze. Obama tuto možnost nemá.

Senát sice schválil rezoluci požadující vytvoření bezletové zóny nad Libyí, samotnou americkou účast ale Kongres neschválil. A nestane se tak ani příští týden, protože Sněmovna reprezentantů má parlamentní prázdniny.

Tagy: operace obama kongres Libye

Zdroje: ČTK