USA mají novou strategii pro boj s mezinárodním organizovaným zločinem

- Aktuality autor: red

Spojené státy chtějí zesílit boj s mezinárodním organizovaným zločinem, který považují za hrozbu pro svou národní bezpečnost. Situace je podle nich vážná.

Mezinárodní zločin stále více proniká do struktur některých států, ohrožuje ekonomické zájmy USA i světový finanční systém, ale představuje také zdroj peněz pro teroristy, uvedl dnes Bílý dům.

"Kriminální sítě nejenže rozšiřují své operace, ale také diverzifikují své činnosti. Výsledkem je konvergence mezinárodních hrozeb, které jsou komplexnější, proměnlivé a destabilizující," poznamenal americký prezident Barack Obama.

Zmrazení majetku mezinárodních zločineckých organizací

Prezident dnes proto rozhodl o zmrazení majetku mezinárodních zločineckých organizací. Zároveň poskytl imigračním úřadům nové pravomoci, díky nimž by tyto úřady měly snáze zabraňovat vstupu lidí podezřelých z členství v mezinárodních zločinných strukturách do Spojených států.

Oba kroky jsou součástí nové americké strategie pro boj s mezinárodním organizovaným zločinem. Má 28 stránek a činitelé americké vlády ji dnes představili v Bílém domě. Strategie obsahuje 56 doporučení. Mimo jiné jde o posílení boje s organizovaným zločinem doma i ve světě, větší sdílení zpravodajských informací, budování mezinárodních partnerství či rozbití obchodu s drogami.

Hrozí poškození světového finančního systému

Spojené státy se mimo jiné obávají, že organizovaný zločin by mohl významně poškodit světový finanční systém rozvrácením legitimních trhů. Členové mezinárodních gangů podle něj díky úplatkům pronikají do politického rozhodování. Ročně prý na úplatcích utratí kolem jednoho bilionu dolarů.

"Provázání skupin mezinárodního organizovaného zločinu, vládních struktur - včetně zaměstnanců zpravodajských služeb - a významných podnikatelů v některých státech ohrožuje vládu práva," uvedl Bílý dům.

Stále častější jsou krádeže duševního vlastnictví

Upozornil také na to, že teroristé stále více využívají kriminální sítě jako zdroj zisků a logistické zázemí. V roce 2010 podle amerického ministerstva spravedlnosti 29 ze 63 hlavních organizací pašujících drogy mělo vazby na teroristické organizace. Takové spojení je podle Američanů nebezpečné, zvláště pokud by vedlo i k nelegálnímu přemisťování materiálů k výrobě zbraní hromadného ničení.

Mezinárodní zločin se podle USA také stále více zaměřuje na krádeže duševního vlastnictví. Stejně tak prý roste jeho podíl na kybernetické kriminalitě, která ročně způsobuje škody ve výši miliard dolarů.

Tagy: USA terorismus finance zločin bezpečnost

Zdroje: ČTK