ÚS odmítl stížnost Čecha, který dostal v Británii doživotí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Čecha Jiřího Motla, potrestaného v Británii doživotním vězením za vraždu zaměstnavatele, proti výsledku takzvaného uznávacího řízení.

České soudy britský verdikt včetně délky trestu uznaly, a umožnily tak budoucí převoz Motla do české věznice. V ústavní stížnosti ale Motl nesouhlasil s tím, že si má i v Česku odpykat doživotí, což pokládá za příliš přísné. Chtěl dosáhnout snížení trestu. Vyplývá to z databáze Ústavního soudu. 

Motl zatím zůstává v Británii

Motl je zatím stále v Británii, řekl jeho advokát Tomáš Výborčík. Dosud neskončilo takzvané vykonávací rozhodnutí, které následuje po uznávacím. "Není rozhodnuto, do jakého typu věznice může být v Česku zařazen," uvedl Výborčík.

V Česku nesmí mít vězeň po přesunu horší zacházení než v Británii. Proto česká justice potřebuje podrobné informace o současných Motlových podmínkách. Britská strana je ale zatím neposkytla. Pokud se Motl dostane do Česka před skončením vykonávacího řízení, bude dočasně umístěn do vazby. 

Obhájce žádal pro Motla v uznávacím řízení před středočeským krajským soudem i Vrchním soudem v Praze maximálně patnáctiletý trest. Podle Ústavního soudu je však uznání trestu v původní výši v souladu s českým právem. Za brutální vraždu se zištným motivem lze i v Česku uložit doživotí.

O převoz do ČR žádal dvakrát, mezitím se rozmyslel

"Obecné soudy rozhodly, že trest odnětí svobody na doživotí, uložený stěžovateli britskými rozhodnutími, je svým druhem i délkou slučitelný s právním řádem České republiky," stojí v rozhodnutí senátu ÚS se zpravodajem Františkem Duchoněm. 

Ústavní soudci také připomněli, že část námitek měl Motl předložit až ve vykonávacím řízení. "Samotný fakt, že stěžovatel nesouhlasí se závěry obecných soudů a že předkládá argumenty o nutnosti jiného náhledu na jeho věc (...), není v jeho případě způsobilý posunout věc do ústavně právní roviny, a přivodit tak zásah Ústavního soudu," uzavřeli soudci. 

Motl o uznání trestu a převoz do české věznice sám požádal. Žádost ale vzal zpět. Později si to znovu rozmyslel, a tak musely soudy v uznávacím řízení rozhodovat dvakrát. 

Vražda s českým spolupachatelem

Motl se vraždy údajně dopustil spolu se spolupachatelem Vladimírem Brandejsem. Svého zaměstnavatele, majitele stavební firmy, ubili paličkou a pánví v prosinci 2006 v jeho domě v Boltonu. Zatímco Motl účast na vraždě popíral, Brandejs se k činu přiznal. Motl tvrdil, že stál v době vraždy před domem. 

Britský soud podle tamních médií při vynášení rozsudku poukázal na mimořádnou brutalitu a na chladnokrevnou zradu slušného člověka, který svým vrahům nabídl přátelství a prokázal jim laskavost. Naopak podle Motlova obhájce šlo o prostou vraždu, za kterou lze uložit deset až 15 let vězení. 

Oba muži, kteří oběti ukradli 600 liber (asi 17 tisíc korun) a pozlacený mobilní telefon, po činu z Británie uprchli zpět do České republiky. Česká policie na britskou žádost oba uprchlíky po jejich zatčení vydala.

Tagy: britanie doživotí Čech

Zdroje: ČTK