Úroda ovoce bude letos na jihu Čech podprůměrná

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Na jihu Čech začne v příštím týdnu naplno sklizeň jablek, potrvá do začátku listopadu. Úroda podle pěstitelů bude asi podprůměrná, někde ovoce poškodily kroupy, jinde strupovitost. Největší jihočeští pěstitelé ceny letos měnit nebudou, podle odrůd prodávají kilogram jablek za šest až 14 korun. V supermarketech je ale jejich cena až trojnásobná. 

Jablka (ilustrační fotografie)

Jablka (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Farmáři na jihu Čech pěstují ovoce na více než 1556 hektarech půdy. Největší rozlohu zaujímají v kraji jabloně, následují slivoně, višně a třešně. Jedničkou jsou Jihočeši podle statistiků v pěstování rybízu. S rozlohou švestek se řadí na třetí pozici za Zlínským a Jihomoravským krajem a starají se o třetí nejrozsáhlejší rozlohu jahodových plantáží.

Největší jihočeský pěstitel ovoce Zemcheba Chelčice letos sklidí asi 2300 tun jablek, přičemž průměrná úroda se pohybuje mezi 2500 až 2700 tunami. Loni byla ještě horší (1800 tun), poté co sady zasáhlo ničivé krupobití. "Úroda jablek bude letos asi o třetinu horší, než je průměr, loňské krupobití některé stromy poškodilo. Jablka jsou ale krásná, velká, čistá, z toho máme radost," řekl ředitel společnosti Jaroslav Muška. Úroda třešní byla podle něj letos třetinová a švestky nevybočí z průměru. 

Moštování jablek začne od 20. září. Z ovoce z uznané chelčicko-lhenické pěstitelské oblasti Zemcheba dodává na trh koncentráty z jablek, višní, červeného a černého rybízu, vyrábí také ovocné pyré z jablek, meruněk, broskví, višní a jahod, a ovocné šťávy a nektary. 

Spíše horší kvalita

Kroupy letos postihly sady šéfa krajské unie ovocnářů Pavla Frída ve Lhenicích. Jablek má sice nadúrodu, ale horší kvality. "Půjdou na mošt," řekl. Také úroda třešní a višní byla prý mizerná a švestek nemá nadúrodu. Se sadařstvím chce do tří let kvůli počasí a výkupním cenám skončit. Čeští ovocnáři se podle něj nedokážou sjednotit, a získat tak silnou vyjednávací pozici s obchodníky. 

Jiří Hamlík z Krtel na Netolicku měl loni nadúrodu jablek, letos jich bude mít málo. I když jsou horší kvality, s odbytem nemá problémy, ze dvora prodává kilogram jablek za 13 korun. Se sklizní začne do 14 dnů. 

Podprůměrná byla letos na jihu Čech sklizeň jahod. Těm neuškodily ani tak dlouhotrvající deště, jako letní horka. "Průměrná sklizeň je osm tun z hektaru, letos to bude mnohem méně," řekl farmář Petr Nouza z Dolní Pěny na Jindřichohradecku. Za kilogram natrhaných jahod tam lidé letos platili 65 korun, při samosběru 38 korun. Sklízeli je z šesti hektarů. 

Letošní úroda ovoce v ČR by měla podle posledního odhadu Ovocnářské unie meziročně vzrůst o čtvrtinu na 174.308 tun. Více bude zejména jablek, meruněk a hrušek. Sklizeň jablek, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku, se letos čeká na úrovni 145.265 tun, tedy 21 procent nad pětiletým průměrem. Letošní sklizeň jablek v Evropské unii stoupne meziročně o sedm procent na 10,798 milionu tun. Nejvyšší úroda se čeká v Polsku, vyšší bude i v Itálii a ve Francii. Vyšší bude v Evropě i sklizeň hrušek. 

Tagy: Jižní Čechy

Zdroje: ČTK