Uříznutá hlava a vlajka islamistů: Atentát v Lyonu si vyžádal jednu oběť

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 6. 2015 19:23) - Aktuality autor: art

Chemickou továrnou u Lyonu na jihovýchodě Francie otřásla exploze. Atentát si vyžádal jednu oběť, několik dalších lidí se zranilo. Na místě se našla lidská hlava a islamistická vlajka. Francouzská policie už zatkla muže, kterého podezřívá z útoku. Na místě činu se podle policie pohyboval ještě s další osobou, jejíž totožnost je zatím neznámá. Zabitým mužem je místní podnikatel, který byl údajně zaměstnavatelem jednoho z atentátníků.  

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Zadrženým údajným útočníkem je 35letý Yassin Sahli, který zatím neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie ho zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Pětatřicetiletý Sahli se živí jako řidič a žije na předměstí Lyonu. Rozhlasová stanice Europe 1 údajně hovořila s jeho manželkou, která řekla, že ráno šel normálně do práce, ale odpoledne se už nevrátil. Tvrdila, že doposud žili se svými třemi dětmi jako normální muslimové. Podle agentury AFP ji policie již zadržela kvůli výslechu společně se sestrou pachatele.

Zabitým je 50letý majitel místní firmy, jejíž dodávku Sahli použil k útoku. V areálu americké společnosti Air Products v obci Saint-Quentin-Fallavier, kde se mohl volně pohybovat, Sahliho zadrželi zasahující hasiči, kteří jej pak předali policii. Podle médií je jednou z obětí i druhý z atentátníků, zatímco zranění utrpěli dva zaměstnanci továrny.

Pachatelé podle médií přijeli autem krátce před 10:00 k továrně na výrobu průmyslových plynů společnosti Air Products v obci Saint-Quentin-Fallavier. Před explozí autem najížděli na plynové bomby, které tam byly uskladněny. Do továrny vstoupil prý jen jeden z podezřelých.

Oddělená hlava, která se našla před vstupem do budovy, byla nalezena na přilehlém plotu asi deset metrů od těla, které podle médií nepatří nikomu ze zaměstnanců podniku. Nejasné jsou i další okolnosti a motiv atentátu. Torzo jediné oběti, která se dosud v areálu našla, prý patřilo člověku, který nebyl zabit explozí.

Někteří politici kvůli atentátu přerušili svůj program

Na místo se vydal ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Francouzský prezident Francois Hollande na tiskové konferenci v Bruselu potvrdil, že podezřelý z dnešního útoku v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie byl zatčen a identifikován. Oznámil zároveň, že kvůli situaci předčasně odjíždí z nynějšího summitu EU.

"Je to teroristický útok, o tom není pochyb," uvedl Hollande. Na místě bylo podle něj skutečně nalezeno tělo s uříznutou hlavou a "napsanou zprávou". Potvrdil také dva zraněné.

Hollande řekl, že se o útoku dozvěděl v zásadě současně se zahájením dnešního jednacího dne schůzky vrcholných představitelů evropské osmadvacítky. "Všichni si pamatujeme, co se stalo v naší zemi i jinde, bylo proto mnoho emocí," připomněl novinářům lednový útok na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo.

Emoce ale podle francouzského prezidenta nemohou být jedinou reakcí - potřeba je také akce a aktivní snaha podobným událostem bránit. "Je proto nutné bránit naše hodnoty a nikdy se nepoddat strachu. Své odpovědnosti musíme dostát za všech okolností," zdůraznil Hollande.

Premiér Manuel Valls nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji. Podle Hollandea byly v regionu rozmístěny výrazné policejní posily. "Děláme veškerá opatření, abychom zabránili dalším tragédiím," řekl francouzský prezident.

Svou soustrast v souvislosti s útokem už vyjádřil stálý předseda jednání členských zemí Donald Tusk a další evropští politici. "Německo a Francie jsou jednotné proti slepé nenávisti terorismu," prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Tagy: Francie zahraničí terorismus a násilí útoky a atentáty atentát v Lyonu

Zdroje: ČTK