Urbanová žaluje Čunka za zničení pověsti. Senátor k soudu nedorazil

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Senátor a expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek, po kterém bývalá sekretářka požaduje deset milionů korun za údajné zničení pověsti, v pondělí k ostravskému krajskému soudu opět nepřišel. Odjel do Prahy, přestože svou účast přislíbil.

Před začátkem procesu přitom Čunek přes svého advokáta přislíbil, že k soudu dorazí. Jednání tak dál pokračuje v jeho nepřítomnosti. Urbanová byla korunní svědkyní v Čunkově údajné korupční kauze. 

"Pan Čunek se vrátil ze služební cesty v Bruselu. Zítra (v úterý) jej čeká důležité jednání v Senátu. Proto se rozhodl odcestovat do Prahy a připravit se na něj," řekl Čunkův právník Radek Závodný. Dodal, že postoj jeho klienta se nemění a dál žalobu odmítá. "Klient u soudu vypovídal v přípravném řízení a svůj postoj soudu sdělil. Tuto fázi jednání nechává na svém právní zástupci," dodal Závodný. 

Projednávání žaloby pokračuje výslechem svědků. Soud je naplánován do 1. června. Vyhlášení rozhodnutí se ale v tomto termínu pravděpodobně očekávat nedá. "Je možné, že soudkyně žalobu do tohoto data projedná a pak případ odročí za účelem vyhlášení rozsudku," uvedla mluvčí soudku Lucie Böhmová. 

"Cítím se stejným občanem jako Čunek"

Soud žalobu projednává od minulého týdne. Urbanová chce odškodné deset milionů korun za údajné zničení pověsti. Nelíbí se jí vyjádření Čunka, ve kterých ji označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu. Poukazuje i na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. 

Do povědomí veřejnosti se dostala v okamžiku, kdy Čunek nechal zveřejnit jemu adresovaný dopis. V něm Urbanová na čtyřech stranách popsala, jak ji sexuálně obtěžuje. To odstartovalo vlnu dalších výroků, které Urbanovou údajně poškozují. "V tuto chvíli nejde o peníze, ale o princip. Nelze přijmout za fakt, že u nás existují různé kategorie lidí. Cítím se stejným občanem jako pan Čunek, a proto jsem se rozhodla bránit," řekla Urbanová. 

Čunek se považuje za poškozeného

Čunek má opačný názor a žalobu považuje ze bezdůvodnou. "Naopak on je v tomto případě poškozeným. I proto odmítáme jakýkoliv smír. Necháme na soudu, aby rozhodl," řekl už dříve senátorův advokát. 

Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová. 

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedy a vicepremiéra Čunka obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil. Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou. Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob. Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Tagy: miliony pověst Čunek

Zdroje: ČTK