Úřady v Ugandě zakročí proti terorismu. Američané proto zůstávají doma

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Velvyslanectví Spojených států varuje své občany, kteří se nacházejí v ugandské metropoli Kampale, aby nevycházeli z domu. Tamní úřady totiž hodlají úder proti teroristům. Velvyslanectví varoval Američany už jednou, když teroristé hrozili útokem na letiště poblíž Kampaly.

Ozbrojence (ilustrační foto)

Ozbrojence (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Úřady v západoafrické Ugandě v sobotu hodlají provést zásah proti členům teroristické buňky v metropoli Kampale, a velvyslanectví Spojených států proto varovalo všechny americké občany, aby se nevystavovali nebezpečí a pokud možno nevycházeli ven. Informovala o tom agentura Reuters.

Ambasáda varování zveřejnila na sociální síti Twitter. Podle jejích informací se zásah týká somálských milicí Šabáb a hrozba útoku z jejich strany prý byla "bezprostřední".

Začátkem července vydalo americké velvyslanectví varování před hrozbou útoku na ugandské mezinárodní letiště Entebbe poblíž Kampaly. Také tehdy radilo americkým občanům, aby se letišti vyhnuli. Hrozba se nakonec nenaplnila.

V Ugandě nejsou teroristické útoky nijak časté, zemí naposledy otřásl bombový útok na fotbalové fanoušky, který se odehrál téměř přesně před čtyřmi lety. Nálože tehdy explodovaly v restauraci a v baru, kde lidé sledovali finálový zápas fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice. Zahynulo 79 lidí.

K činu se přihlásily somálské islamistické milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida. Radikálové se prý chtěli pomstít Ugandě za to, že do Somálska poslala své jednotky v rámci mezinárodní mírové mise Africké unie.

Tagy: teroriste americane Afrika uganda

Zdroje: ČTK