Úřady práce se bouří: Nic nefunguje a může za to Drábek

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Odboráři z úřadů práce v 11 městech žádají kvůli potížím s novým způsobem vyplácení sociálních dávek odvolání ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Nynější "fatální situaci" podle nich zlehčuje a zkresluje. Odbory žádají, aby odpovědnost vyvodilo i vedení centrálního úřadu práce.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Předáci si stěžují na nefunkčnost počítačových systémů, kvůli tomu prý nejsou úředníci schopni pomoc potřebným vyřizovat. Systém ostře kritizují i někteří informatici z úřadů práce. Vedení ministerstva i centrálního úřadu už minulý týden uvedlo, že se většina lednových dávek vydala a vše se do konce měsíce stihne.

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova sociální reforma. Všechny podpory, příspěvky a dávky vyplácejí úřady práce. Převzaly tak agendu a přes 1600 úředníků od radnic. Odboráři z ostravského a litoměřického úřadu práce si na nový způsob stěžovali už minulý týden. Nyní se k nim přidali zatím kolegové z úřadů v dalších devíti městech, a to třeba z Brna, Prachatic, Šumperku, Plzně či Chebu.

Odboráři uvedli, že jako úředníci nejsou bez funkčního softwaru schopni "řádný výkon státní správy" zajistit. Rozhodnutí o dávkách musí vydávat nejpozději do 30 dnů, aby mohli začít peníze vyplácet. "Uchazeč, který si podává žádost 2. ledna, musí být tedy ve zmiňovaných limitech odbaven. To ani 27. ledna není možné," píšou odboráři v prohlášení. Problémy jsou podle nich fatální a ministr je zlehčuje a zkresluje. "Žádáme o vyvození zodpovědnosti za momentální stav v resortu Úřadu práce ČR a odvolání ministra Drábka," uvedli předáci.

Budu s odbory jednat

Ministr dnes  sdělil, že je s odboráři připraven jednat o pracovních podmínkách, ale ne o politických tématech. S centrálními odbory se prý schází průběžně. "Vyjádření jednotlivých odborových buněk zasílaná médiím nelze bohužel chápat jinak než jako snahu o to přiživit se na mediálním zájmu," uvedl Drábek.

Podle mluvčí ministerstva Viktorie Plívové naprostá většina úřadů už všechny dávky do jednotného výplatního místa poslala. Vyplatilo se jich tak 99 procent a zbývá jich vydat asi 10.000 až 12.000. Potíže podle mluvčí způsobil každoroční lednový nápor klientů, změna výpočtů i zvýšení životního minima, z něhož se některé dávky odvozují.

"S plnou odpovědností a vážností lze prohlásit, že nový způsob výplat přes jednotné výplatní místo je od 2. ledna plně funkční," uvedlo ministerstvo. Podle něj se "obslužné moduly" už zprovoznily, nebo se podle harmonogramu zprovozňují.

Bylo by snazší napsat, co funguje

S kritikou se připojili i informatici z úřadů práce. Sdělili, že je mluvčí centrálního úřadu minulý týden vyzval, aby připomínky sepsali. Zabralo jim to osm stran. "Obecně se dá říci, že jestli pan tiskový mluvčí vyzýval k tomu, abychom sepsali, co nefunguje, bylo by pro nás podstatně snazší napsat, co funguje," uvádějí v materiálu.

Stěžují si mimo jiné na nepropojenost aplikací. Do některých je podle informatiků možné jen zadávat data, ne je schvalovat, tisknout rozhodnutí či vypočítávat dávky. Vše se musí obvykle dopsat ručně, digitalizace žádostí není vyřešena. Systém padá a údaje se neukládají. Videokonferenční školení se zrušilo, vypočítávají pracovníci úřadů v materiálu. "Takže nikdo nemá žádné ucelené informace, vše je hluboká, tmavá improvizace," uvedli informatici.

Problém podle nich "zviditelnila tragédie" kolem nového systému dávek v hmotné nouzi a na sociální služby, které převzali úředníci od radnic. Míní, že u těchto agend nebyl důvod ustupovat od předchozího softwaru "kromě účelového vyvádění finančních prostředků do spřátelených firem". Doporučují a žádají "urychlený návrat" k původním systémům. To ministerstvo odmítlo. Podle něj neúměrně v posledních letech zatěžovaly rozpočet a nové moduly potřebnou agendu pokrývají.

Tagy: odvolání odbory Drábek

Zdroje: ČTK