Úřady bojují s nakupováním hlasů při volbách, chystají nový trestný čin

- Aktuality autor: red

Ministerstvo vnitra a nevládní protikorupční organizace Transparency International (TIC) se shodly na tom, že by kvůli případům kupčení s hlasy při volbách mohl vzniknout samostatný trestný čin zaměřený přímo na toto jednání.

Do diskuse o možné úpravě trestních předpisů se má v blízké době zapojit i ministerstvo spravedlnosti. Podle jednoho z odborníků na trestní právo to však není potřeba a skupování hlasů lze zřejmě postihnout již podle současné úpravy. Vnitro se zabývá i otázkou, jak lze bojovat s účelovým sestěhováváním voličů.

Volby se před několika dny opakovaly v pěti obcích, z toho ve třech kvůli podezření z manipulace. V Českém Těšíně na Karvinsku se přitom o kupčení s hlasy hovořilo poprvé i podruhé, policie případ šetří s podezřením na maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Celkové náklady na opakované volby podle náměstka ministra vnitra Františka Vavery přesáhnou milion korun. Ministerstvo již jednalo s TIC, která volby na problematických místech monitorovala.

Nová právní úprava

"Když jsme si analyzovali, co by to (nakupování hlasů) bylo za trestný čin podle současné právní úpravy, tak jsme žádný nenalezli. Maření přípravy a průběhu voleb není vůbec tady na to děláno," řekl Vavera. Chystá se tak jednat s ministerstvem spravedlnosti o případném vytvoření nové skutkové podstaty. "To je věc, na které jsme se víceméně dohodli," řekl k tomu právník TIC Vladan Brož.

Vavera chce s ministerstvem spravedlnosti jednat i o tom, zda by u nového trestného činu bylo možné nasadit odposlechy, sledování a v krajním případě i policejního agenta. Pokud by se prokázalo, že za skupováním hlasů stála politická strana, mohla by být postižitelná podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, míní Vavera. Podle ministerstva spravedlnosti jde o téma, které "zasluhuje pozornost". "Diskusi s ministerstvem vnitra ohledně změny trestních zákonů se proto určitě nebráníme. Je pravděpodobné, že po prověření problematiky našimi experty přijdeme s novou právní úpravou," řekla mluvčí úřadu Tereza Palečková.

Odborník: Je to cesta do pekel

Proti vytváření nového trestného činu se však vyslovil například Jiří Herczeg z katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. "Dělat na všechno novou skutkovou podstatu, to je podle mě cesta do pekel. Vždycky, když se vyskytne problém, tak rychle vytvoříme nový trestný čin - to by za chvíli měl nový trestní zákon 10.000 paragrafů," řekl.

I podle něho nelze kupčení s hlasy podřadit pod ustanovení o maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Bylo by to podle něho ale zřejmě možné postihnout jako trestné činy podplacení a přijímání úplatku.

Trestného činu podplacení se podle trestního zákoníku dopustí ten, "kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek". "Podle mě by to šlo takhle postihnout za předpokladu, že to 'v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu' vyložíme tak, že se to vztahuje i na volby...Zajištění řádného průběhu voleb je nepochybně věcí obecného zájmu. Když to může být pískání rozhodčích, tak volby jsou stokrát důležitější," uvedl Herczeg s poukazem na korupční fotbalové kauzy. Problém podle něho spočívá v tom, že pak by se trestného činu nedopouštěl jen ten, kdo hlasy nakupuje, ale i ti, kteří za odevzdání hlasu inkasují peníze.

Řešením by mohlo být vydávání lístků až ve volební místnosti

O kupčení s hlasy se opakovaně hovořilo v Českém Těšíně. Podle Vavery je zde podezření, že nákupčí obcházeli chudé lidi a nabízeli jim 500 nebo 1000 korun za to, že vhodí do urny předem vyplněný lístek. Podle TIC by mohlo být částečným řešením, kdyby lidé nedostávali lístky předem, ale označovali je až ve volební místnosti

V souvislosti s problémem přihlašování nových obyvatel k trvalému pobytu těsně před volbami, který se prý naposledy objevil v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, zase TIC navrhla, aby lidé volili tam, kde by měli trvalý pobyt alespoň několik měsíců před volbami. Vavera to ovšem odmítl. Vysvětlil to na situaci, kdy by se někdo krátce před volbami přestěhoval do nového bydliště, kde by chtěl kandidovat, což by pak ale nebylo možné. Tím by se prý zkrátila jeho práva.

Pokud by v nějaké obci zjistili, že krátce před volbami rychle přibývá obyvatel, přicházejí podle Vavery v úvahu pouze důsledné kontroly, například zda je přihlášení k trvalému pobytu formálně v pořádku. Úřady by podle něho kontrolovaly i to, kam se noví obyvatelé přihlašují. Pokud by šlo o "ruinu", mohlo by ministerstvo nebo radnice dát podnět stavebnímu úřadu, aby zjistil, zda je budova vůbec obyvatelná.

Tagy: prava vnitro hlasy

Zdroje: ČTK