Úřadům práce chybí zaměstnanci a zhruba půl miliardy na provoz

- Aktuality autor: Michal Polák

Zhruba půl miliardy korun chybí úřadům práce v České republice na provoz. Vyplývá to ze zápisu z porady všech ředitelů krajských poboček, uvedl dnes server Aktuálně.cz. Úřady proto nyní mohou pořizovat jen nezbytné věci. Navíc v souvislosti s problémy systému na výplatu dávek chybí úřadům také až 500 zaměstnanců. 

"Je třeba navýšení minimálně o 550 milionů korun. Platí stav nouze," píše se podle serveru v zápisu. Kvůli chybějícím prostředkům na provoz nemohou úředníci například provádět všechna šetření v rodinách důležitá pro ověření, zda lidé mají na dávky nárok. Schází rovněž tiskárny či počítače. "Nedostatečná je i kapacita datových linek z důvodů úsporných opatření," uvedli v zápisu lidé z jihočeské krajské pobočky. 

Peníze podle Aktuálně.cz scházejí, přestože byl rozpočet úřadů již navýšen o 240 milionů korun a výrazně se šetří na platech zaměstnanců. Kromě toho ještě ztěžují úřadům práci technické potíže nového systému pro výplatu sociálních dávek, který funguje zhruba rok. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nedávno České televizi řekl, že úřadu práce chybí v souvislosti s problémy systému 300 až 500 úředníků. Přijímání pracovníků by podle něho ale nemuselo být nutné, pokud se nedostatky podaří rychle odstranit.

Tagy: Ministerstvo financí ČR Úřad práce

Zdroje: ČTK