Úřad vlády povede místo Nagyové zemanovec Radek Augustin

- Aktuality autor: Michal Polák

Nový šéf úřadu vlády Radek Augustin, který dnes nastoupil do funkce, zatím personální změny na úřadu nechystá. Dnes to řekl mluvčí vlády Jan Hrubeš. Podle něj musí Augustin nejprve vyřídil běžnou agendu, která kvůli zdravotnímu volnu minulého vedoucího Lubomíra Poula více než měsíc stála. Augustin je místopředsedou Strany práv občanů - zemanovci, což mnozí politici kritizují. Augustin by se dnes měl tohoto postu vzdát. 

Radek Augustin

Radek Augustin,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Zatím není jasné, jak nový vedoucí rozhodne o budoucnosti bývalé vrchní ředitelky kabinetu Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Nagyová, která byla obviněna mimo jiné kvůli sjednávání politických trafik, je stále zaměstnancem úřadu. Má neplacené volno a nepobírá plat. Odvolat ji ale může jen vedoucí úřadu. 

"Myslím, že to (personální změny) bude mít pomalejší tempo, než si novináři představují. Jsou tu jiné priority," řekl Hrubeš. 

Augustin si bude muset kvůli svému novému působení dodělat bezpečnostní prověrku. "Je podmínka, že lidé, kteří pracují v bezprostřední blízkosti premiéra, musí mít alespoň první stupeň," řekl Hrubeš. Podle něj prověrka automaticky začne s Augustinovým nástupem. 

Augustina jmenovala vláda včera

Augustina ve středu jmenovala úřednická vláda Jiřího Rusnoka, zároveň odvolala dosavadního vedoucího Poula. Poul měl zdravotní volno poté, co byl zadržen policí v souvislosti s kauzami kolem Nagyové. Z ničeho ale obviněn nebyl. 

Augustinovo jmenování kritizují politici bývalé koalice i sociální demokraté. Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové je to důkaz propojení mezi vládou, prezidentem Milošem Zemanem a SPOZ. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je chybou, že jsou úřednické pozice rozdělovány podle stranického klíče. "V této souvislosti je jedno, že pan Augustin pod tlakem veřejnosti rezignuje na funkci ve SPOZ. ČSSD usiluje o přijetí zákona o státní službě tak, aby se už podobné excesy nemohly opakovat," řekl Sobotka

Tagy: úřad vlády kauza Nagyová

Zdroje: ČTK