Uprchlíci šmírují koupající se ženy. Města je učí, jak se mají chovat

- Aktuality autor: roj

Mužští uprchlíci narážejí na společenské rozdíly a západní přístup ženám. Po útocích ze Silvestra řeší úřady případy, kdy žadatelé o azyl šmírují nebo obtěžují ženy v krytých bazénech. Vstup na koupaliště jim tak postupně zakázaly radnice v německém Bornheimu i finském Haukipudasu. Chtějí, aby se nejdříve naučili, jak se k ženám chovat. V Německu prý byla výchovná mise úspěšná a do bazénu od středy uprchlíci opět můžou.

Informační cedule v německých bazénech uprchlíkům vysvětlují, jak se mají chovat

Informační cedule v německých bazénech uprchlíkům vysvětlují, jak se mají chovat,zdroj: Profimedia.cz

"Když jdete ve Finsku na plavecký stadion, tak plavete. Není to místo, kde je možné vrhat vilné pohledy na plavkyně," uvedla sportovní správa, která bazén a další sportoviště ve městě Haukipudas nedaleko Oulu provozuje.

Zaměstnanci bazénu si povšimli, že mladíci z řad běženců přicházejí na stadion ve velkých skupinách a společně pozorují plavkyně. Za rozhodnutím o dvoutýdenním zákazu vstupu je ale čtvrteční incident, kdy jeden dospívající žadatel o azyl vstoupil do dámských sprch.

Ze stadionu byl ihned vyveden. Radnice vyslala do ubytovny svého pracovníka, aby imigrantům vysvětlil zásady chování v bazénu.

V Německu jsou prý už "proškoleni"

Zásady správného chování v bazénu se museli naučit i uprchlíci v Německu, kterým minulý týden zakázalo vstup do bazénu západoněmecké město Bornheim. Přistoupilo k tomu poté, co si ženské návštěvnice stěžovaly na častá verbální a neslušná gesta. 

Opatření radnice od středy zrušila, sociální pracovníci prý mužské uprchlíky dostatečně poučila a vysvětlila jim "roli ženy a muže v německé společnosti, rovnost pohlaví a respektování žen". 

Uprchlíci prý pocházejí ze zemí, v nichž platí jiná měřítka norem a hodnot, zvláště pokud jde o postavení ženy ve společnosti. Uprchlíci se tak prý musí nově zorientovat.

Německá společnost provozovatelů plováren mezitím vydala doporučení ohledně pravidel bezpečnosti a chování. Na plakátech v plovárnách nyní mohou být vyvěšeny plakáty s následujícím upozorněním: "Ke každé ženě a každému muži je třeba se chovat s úctou. Sexuální obtěžování, například neslušná gesta, vyjadřování a tělesné přibližování a také nežádoucí dotýkání nejsou povolena."

Některé další německé plavecké stadiony už dříve vyvěsily ve svých prostorách plakáty, na kterých uvádějí, že jakékoli obtěžování žen je nepřípustné. K takovému opatření se uchýlil například Mnichov, který má k dispozici letáčky ve vícero jazycích, mimo jiné v arabštině, somálštině či paštunštině. Text je navíc doplněn obrázky, aby byl srozumitelný i negramotným.

Tagy: Německo zahraničí Finsko uprchlíci v Česku sexuální útoky v Německu

Zdroje: ČTK