Uprchlíci se promítají do voleb. V Horních Rakousech uspěli populisti

- Aktuality autor: roj

Migrační krize se projevila v regionálních volbách v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy. Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jež nedávno volala po stavbě plotu po vzoru Maďarska, v nich získala přes 30 procent a dostala se tak těsně na druhé místo za Rakouskou lidovou stranou (ÖVP). 

Horní Rakousy dnes volily v regionálních volbách. Na snímku současný hejtman Josef Pühringer (ÖVP), který funkci vykonává už 20 let

Horní Rakousy dnes volily v regionálních volbách. Na snímku současný hejtman Josef Pühringer (ÖVP), který funkci vykonává už 20 let,zdroj: Profimedia.cz

Rakouská lidová strana (ÖVP) sice vyhrála, ale oproti předchozím zemským volbám prudce oslabila, stejně jako až třetí Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna. Vyplývá to podle agentury APA z prvních odhadů výsledků voleb v regionu, který sousedí s Jihočeským krajem.

Podle propočtů společnosti ARGE FPÖ oproti volbám před šesti lety počet získaných hlasů více než zdvojnásobila a volilo ji 31,3 procenta lidí. Pro vítěznou ÖVP hlasovalo 34,9 procenta voličů, takže utrpěla zhruba 12procentní ztrátu oproti předchozím volbám.

APA dnes předpovídala, že se po dnešku na politické mapě Rakouska výrazně projeví migrační krize. Rakouští politologové hlasování v Horních Rakousech považují za test nálady voličů v celé republice.

Čtvrtinu svých voličů ztratila dosud druhá nejsilnější formace SPÖ, která si dnes připsala zisk 18,5 procenta. Čtvrtí jsou Zelení s podporou 10,8 procenta. Liberální strana Neos nepřekročila čtyřprocentní hranici zaručující proniknutí do zemského sněmu; dosáhla jen na 3,5 procenta.

O vládní většinu v Linci přišly strany dosavadní regionální koalice, tedy lidovci se Zelenými. Podle APA mohou získat nanejvýš 27 z celkem 56 mandátů.

Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache nedávno požadoval, aby se k ochraně proti nekontrolované migraci na rakouských hranicích vystavěl plot po vzoru Maďarska.

Tagy: Rakousko zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK