Uprchlíci a Rusko přibližují Turecko k Evropské unii

- Aktuality autor: mba

Velká očekávání vzbuzuje dnešní schůzka šéfů států a vlád evropské osmadvacítky s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Unie chce vlít novou energii do vzájemných vztahů s Ankarou především proto, že její pomoc potřebuje při řešení nynější migrační krize. Summit se zároveň koná v době, kdy se na nejnižší úroveň za dlouhá léta propadly vztahy mezi Tureckem a Ruskem.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu

Turecký premiér Ahmet Davutoglu,zdroj: Profimedia.cz

Dnešní schůzka v Bruselu by měla potvrdit záměr EU poskytnout Turecku tři miliardy eur na pomoc při řešení situace více než dvou milionů převážně syrských uprchlíků. Cílem je, aby tito lidé pokud možno v Turecku zůstali a nepřidali se k už tak dost silnému migračnímu proudu, který v posledních měsících míří do západní Evropy přes Řecko a Balkán.

Turecko by také mělo například zlepšit ochranu svých vlastních hranic a přispět k evropskému boji s terorismem. O společném akčním plánu spolu Brusel a Ankara v minulých týdnech intenzivně vyjednávaly. Prohloubit by se tak například mohla také hospodářská spolupráce bloku a Turecka. EU a Ankara by se mohly dohodnout také například na tom, že nynější summit bude začátkem série pravidelných setkání, třeba dvakrát do roka.

Příští rok či v roce 2017 by mohlo Turecko čekat zjednodušení vízového styku s EU. Podmínkou ale podle diplomatů zřejmě bude, že Ankara skutečně začne přijímat zpět na své území ty osoby ze třetích zemí, které přes Turecko přešly do EU, kde neúspěšně požádaly o azyl.

Nad podobou závěrečného prohlášení dnešního summitu ještě v noci na dnešek pracovali diplomaté unijních zemí. Turecko je dlouholetý kandidát na členství v unii a Ankara má zájem už na jaře příštího roku otevřít některé dosud zablokované kapitoly přístupových rozhovorů.

Především Kypr, ale také Řecko, se však takové možnosti v minulých dnech velmi silně bránily. Těmto státům také dosud vadilo, pokud by případně měly přímo přispívat Turecku na pomoc s uprchlíky.

Tagy: zahraničí Turecko Evropská unie uprchlická krize

Zdroje: ČTK