ÚOHS začal stíhat německou REWE, nesplnila prodej obchodů Plus

- Aktuality autor: red

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s německou skupinou REWE. Podle úřadu nesplnila závazky z rozhodnutí, kterým ÚOHS v roce 2008 povolil její akvizici maloobchodních prodejen značky Plus. Informoval o tom tiskový mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

ÚOHS firmě v roce 2008 nařídil, že musí prodat čtyři z 500 svých obchodů. Chtěl tak zamezit přílišnému posílení firmy na českém trhu. "Můžeme potvrdit, že ÚOHS zahájil správní řízení se společností REWE kvůli nedodržení závazků, jež tato společnost přijala v souvislosti s rozhodnutím o povolení spojení soutěžitelů," uvedl pouze Chalupa.

ÚOHS: Byl by to monopol v určitých oblastech

ÚOHS v rámci původního správního řízení analyzoval postavení skupiny REWE na lokálních trzích v České republice. Výsledkem šetření byl závěr, že by fúze vedla "k vysoké koncentraci na lokálních maloobchodních trzích na území čtyř okresů". Právě v těchto okresech měla skupina vždy jednu prodejnu odprodat. O které okresy se jedná ÚOHS neuvedl. Neupřesnil také, zda některou z prodejen firma odprodala či nikoliv.

REWE koupilo diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur. Nákup nebyl pro REWE prvním posílením na českém trhu. Firma již dříve koupila i odcházející Delvitu. Podle posledních dostupných informací skupina REWE přeměnila celkem 121 prodejen Plus na Penny Markety, zbývajících 34 zrekonstruovala Billa.

Tagy: ÚOHS

Zdroje: ČTK