ÚOHS pozastavil obří tendr státního podniku Lesy ČR

- Aktuality autor: Danica Klein

Antimonopolní úřad pozastavil obří tendr státního podniku Lesy ČR na práce v lesích po roce 2012. Vydal předběžné opatření, řekl dnes bez bližších podrobností předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Lesy ČR tak nemohou s vítězi uzavřít smlouvy. Proti vydání předběžného opatření podá firma rozklad, řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

ÚOHS dostal dva podněty. Na základě jednoho z nich zahájil správní řízení. Vydal i předběžné opatření. ÚOHS předběžná opatření vydává pouze v případech, kdy má pochybnosti o správnosti postupu zadavatele. V čem tyto pochybnosti v případě Lesů ČR spočívají, Rafaj neupřesnil.

Co největší zakázka

To vadí i státní firmě. "Netušíme, proti jakým podezřením ÚOHS se máme bránit," uvedl Boublík. Podle něj je postup ÚOHS překvapující. Současný tendr údajně vychází z loňského zadávacího řízení, které ÚOHS také zkoumal a žádné chyby nenašel. Podle Boublíka Lesy ČR dál ještě více zjednodušily podmínky, aby byly garance "absolutně svobodné soutěže o zakázku co největší". "Věříme, že ÚOHS v co nejkratší době blíže specifikuje své pochybnosti, které státní podnik bude moci úřadu úspěšně vyvrátit tak, aby bylo správní řízení co nejdříve zastaveno," dodal Boublík.

Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich. Firma ale uvedla, že se nedá čekat, že by Less & Forest pracoval na všech jednotkách, neboť na to nemá dostatečnou kapacitu.

Expertní skupina

Předseda představenstva holdingu LESS Jan Mičánek se domnívá, že žádný zákonný důvod pro zrušení tendru neexistuje. "Myslím si - ale to je skutečně moje domněnka, která z ničeho nevychází - že to je jenom z jejich strany lhůta na přezkoumání té věci," řekl dnes Mičánek. Věří, že pozastavení tendru bude třeba jen otázkou týdne.

Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha provizorium, které pozastavením tendrů vznikne, otevře ještě větší prostor pro korupci. "Nový ministr (zemědělství Petr) Bendl by měl udělat pořádek, megatendr úplně zrušit, odvolat generálního ředitele Lesů ČR, který je za zpackané zakázky spoluzodpovědný a připravit nová pravidla," řekl. Pravidla by podle něj měla vycházet z doporučení expertní skupiny Národního lesnického programu, což je koncepční dokument, který v minulosti vláda přijala. Ekologové, stejně jako někteří další kritici upozorňují, že tendry LČR z koncepce nevycházejí, ač by měly.

Dřevená kniha

Rozhodnutí ÚOHS o pozastavení tendru uvítal předseda Asociace krajů a stínový ministr zemědlěství Michal Hašek (ČSSD) s tím, že soutěž kritizoval a varoval před údajnou monopolizací a netransparentností. "Znovu žádám v této souvislosti premiéra Petra Nečase a ministra Petra Bendla k auditu Lesů ČR a k znovuotevření debaty o tzv. Dřevěné knize za účasti odborné veřejnosti i opozice," uvedl.

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR zatím čeká na podrobnosti k důvodům na pozastavení tendru, řekl jeho výkonný sekretář Václav Šebek. "My však za nejrozumnější stále považujeme dokončení celého původního tendru," uvedl Šebek.

Vítězové tendrů Lesů ČR mají zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a sami prodávat. Soutěží se o 90 procent těžby dříví, zbývající desetina území je vyhrazena k samostatné soutěži určené zejména malým firmám s regionální působností. Vítězné firmy ve velkém tendru budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.

Tagy: tendr ÚOHS

Zdroje: ČTK