Unie zruší clo na ukrajinské zboží už příští týden

- Aktuality autor: Alina Holušová

Evropská unie zruší téměř všechna cla na ukrajinská zboží ve středu 23. dubna. Tento ústupek, který má pomoct Ukrajině s její nepříznivou hospodářskou situací, v pondělí potvrdili ministři zahraničí unijních zemí. 

Sídlo Evropské Unie v belgickém Bruselu

Sídlo Evropské Unie v belgickém Bruselu,zdroj: Profimedia.cz

Kromě uvolnění cel unie poskytne Kyjevu miliardu eur (asi 27 miliard korun) jako makrofinanční pomoc doplňující zdroje plynoucí z dohody země s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Zrušení skoro 95 procent cel, která na hranicích Evropské unie platí vývozci ukrajinských výrobků, má ušetřit zemi 487 milionů eur (13,4 miliardy Kč) ročně. Evropský parlament návrh schválil na počátku dubna. Krok je dočasný, platit má do 1. listopadu. V té době už by však měla být mezi EU a Ukrajinou podepsána celá asociační dohoda a s ní spojená rozsáhlá obchodní dohoda, která cla uvolňuje v zásadě shodným způsobem.

Evropská komise jednostranné dočasné plnění evropských závazků plynoucích z dohody navrhla jako formu pomoci Ukrajině v jejích hospodářských potížích. S Kyjevem unie už podepsala také politickou část asociační dohody.

U produktů považovaných v EU za "citlivé", jako jsou obilniny, vepřové a hovězí maso, drůbež a zpracované potraviny, ale unie omezí množství, které bude moci být do EU dováženo bezcelně. Má to chránit zájmy unijních výrobců těchto produktů.

"Rozhodnutí je nejen vyjádřením naší solidarity s lidmi na Ukrajině. Ukazuje také, že EU je připravena a schopna přijmout okamžité kroky ke zlepšení situace svých východních sousedů," komentoval dnešní rozhodnutí unijních ministrů eurokomisař pro obchod Karel de Gucht.

Finanční pomoc má podobu půjček s maximální patnáctiletou splatností. Přispět by měly k vyrovnání ukrajinské platební bilance v souladu s vládním ekonomickým programem, který má podporu MMF. Pomoc je podmíněná nejen strukturálními reformami, ale také ukrajinským respektováním demokratických principů, vlády práva, ochrany lidských práv a podobně.

Nynější miliarda eur doplňuje už v roce 2010 dohodnutou půjčku 610 milionů eur (skoro 16,5 miliardy korun), která ovšem tehdy nebyla poskytnuta kvůli chybějící dohodě mezi Kyjevem a MMF.

Ministři zahraničí EU dnes také o čtyři na 22 rozšířili seznam osob, kterým unie zmrazí majetek, neboť jsou podezřelí ze zpronevěry peněz z ukrajinských státních účtů.

Tagy: EU Ukrajina obchod Evropská unie finanční pomoc clo

Zdroje: ČTK