Unie usilovně ladí podobu paktu rozpočtové kázně

- Aktuality autor: Danica Klein

Země Evropské unie, jež připravují v reakci na dluhovou krizi nový pakt o rozpočtové disciplíně, sice už mají rámcovou dohodu o podobě smlouvy, některé důležité konkrétní otázky ale ani dnešní bruselské jednání expertů nevyřešilo.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle jednoho z trojice českých zástupců na jednání Vojtěcha Bellinga, který je státním tajemníkem úřadu vlády pro EU, tyto věci zůstanou k rozhodnutí ministrům financí a následně šéfům států a vlád na unijním summitu.

Nový pakt by měl zpřísnit rozpočtový dohled a disciplínu v EU. Země eurozóny by na jeho základě měly například zakotvit do svého práva pravidlo, že by v zásadě neměly utrácet víc, než kolik "vydělávají".

Pakt ale nebude novou smlouvou celé EU, protože Británie tuto možnost zablokovala. Půjde se tak cestou mezivládní dohody, přičemž určena je 17 státům eurozóny s tím, že další státy se k ní mohou připojit. Obsah paktu by nicméně pro ně začal závazně platit až tehdy, až by euro přijaly.

Návrhy se přesunou na ministry financí

Belling potvrdil, že rámcová shoda na klíčových parametrech návrhu smlouvy je už delší dobu. Otevřené ale podle něj zůstává například otázka účasti zástupců nečlenských zemí eurozóny na summitech tohoto bloku, což je věc, která je důležitá i pro Prahu. Nedořešená je i otázka propojení tohoto paktu se smlouvou o trvalém záchranném mechanismu eurozóny. Jde o to, zda by státy, které pakt neratifikují, mohly čerpat peníze z tohoto fondu.

Ujasnit se také bude muset role Evropské komise a Soudního dvora EU při naplňování dohody a vynucování pravidel, které dokument bude obsahovat. Vzhledem k tomu, že nepůjde o dohodu pro celou EU, nýbrž jen části jejích členů, by mohl vzniknout právní problém s jejich kompetencemi. Ty jsou totiž jasně vymezeny v dosavadních smlouvách EU. Bude tak třeba zajistit, aby pakt a smlouvy byly slučitelné.

Experti nyní už zřejmě na zvláštních zasedáních o návrzích jednat nebudou. Návrhy se přesunou na ministry financí, kteří se scházejí 23. a 24. ledna. Následovat pak bude 29. ledna summit EU, na němž se setkají šéfové států a vlád EU. Je možné, že v případě dobrého vývoje jednání by smlouva mohla být podepsána už tam. Podle Bellinga je ale pravděpodobnější, že se tak nakonec stane na počátku března na dalším summitu, o čemž se hovořilo už dříve.

Tagy: EU Brusel rozpočet unie pakt

Zdroje: ČTK