UNESCO: Radikálové z IS rabují archeologická naleziště v Sýrii

- Aktuality autor: pal

Radikálové z Islámského státu plení archeologická naleziště v Sýrii. Ve středu to uvedla generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová, která představila satelitní snímky, na kterých jsou vidět vybrakovaná syrská naleziště. 

Část památek ze Syrské Palmyry, které byly zabaveny na černém trhu

Část památek ze Syrské Palmyry, které byly zabaveny na černém trhu,zdroj: Profimedia.cz

Satelitní snímky svědčí "o systematickém rabování," řekla Bokovová. "Prioritou je obmezit obchodování s těmito předměty," které slouží k financování extremistů, sdělila v Sofii. Vyzvala státy, zejména Evropskou unii, aby zpřísnily svou legislativu a účinněji bránily tomuto druhu obchodu.

IS své aktivity financuje prodejem ropy, zbraní, lidí a také cenných uměleckých památek uloupených v Iráku a v Sýrii. IS považuje památky po starých kulturách za předměty odporující zásadám islámu.

Celý svět pobouřily snímky zničených chrámů v syrské Palmýře i kladivy roztloukané památky po starých civilizacích v dnešním Iráku. UNESCO hovoří o "zločinech proti civilizaci".

Bokovová řekla, že na satelitních snímcích je vidět stopy nelegální činnosti na syrských archeologických nalezištích. "Jsou tam doslova jámy, které svědčí o systematickém plenění," řekla šéfka UNESCO.

Svaz ochrany syrských památek, který sídlí ve Francii, spočítal, že za syrského konfliktu bylo na syrských nalezištích zničeno nebo poškozeno přes 900 památek a objektů.

Andrej Mladenov z bulharského úřadu pro boj proti organizovanému zločinu řekl, že mnoho objektů ukradených v Iráku a Sýrii putuje na asijské trhy, zejména do Číny a do Japonska.

Tagy: Sýrie zahraničí UNESCO kulturní památky Islámský stát (IS) památky a architektura

Zdroje: ČTK